Concord University Holds 141st Spring Commencement

For Immediate Release: 
May 07 2016

CONTACT:  Sarah Dalton

Concord University

Office of Advancement

PO Box 1000, Athens, WV 24712

(304) 384-6312, news@concord.edu

www.concord.edu         

 

PLEASE NOTE: All candidates for graduation both graduate and undergraduate are included at the end of this file.

 

CONCORD UNIVERSITY HOLDS 141ST SPRING COMMENCEMENT

 

ATHENS, W.Va. – Concord University held its 141st Spring Commencement today (Saturday, May 7, 2016) in the main gym of the Leslie R. and Ruby Webb Carter Center.

Two ceremonies were held to accommodate the number of graduates and their families and guests. A morning ceremony began at 10 a.m. and an afternoon ceremony took place at 2 p.m.  

Concord’s registrar’s office reports that 73 graduate candidates applied for graduation along with 281 undergraduate candidates.  Among the graduates are 104 individuals who graduated with honors. The class includes seven veterans.

Valedictorians for the Spring 2016 class are Shea Jonathan Boothe of Ballard, W.Va. and Joseph Jeff Sweet of Lowell, Mich.

Boothe received a Bachelor of Science in Business Administration, summa cum laude, with concentrations in Accounting and Management. He spoke during the morning ceremony.

Sweet received a Bachelor of Science in Athletic Training, summa cum laude. He minored in biology. His valedictory remarks were delivered as part of the afternoon ceremony.

Two honorary degrees were presented during the day. Mr. Bill Owens received an Honorary Doctorate of Humanities, honoris causa at the morning ceremony. Owens holds the distinction of being the first African-American student-athlete in Concord history. He played football for the Mountain Lions during the 1954 and 1955 seasons.

An Honorary Doctorate of Humanities, honoris causa was presented to Mr. Andrew Paterno during the afternoon ceremony. Paterno has achieved a successful career in banking and in the insurance industry. He graduated from Concord in 1970.

Candidates for graduation participated in a ceremony based on their fields of study. The morning ceremony included candidates for Master of Education and Master of Arts in Teaching and undergraduates from the divisions of Business, Education and Fine Arts.

Participating in the afternoon ceremony were candidates for Master of Social Work and Master of Health Promotion and undergraduates from the divisions of Humanities, Science, Mathematics & Health, and Social Sciences along with undergraduates in Interdisciplinary Studies and the Regents Bachelor of Arts program.

In addition to candidates for graduation from West Virginia, candidates from out-of-state represent: California, Florida, Georgia, Indiana, Kansas, Maryland, Michigan, Nevada, New York, North Carolina, Ohio, South Carolina, Tennessee, Texas and Virginia. International graduates represent Albania, China, Ethiopia, Ghana, Japan, Saudia Arabia, South Korea and Thailand.

Concord University’s Technology Services Department recorded both the morning and afternoon commencement ceremonies.  DVDs may be purchased for $20 each and may be ordered by calling 304-384-5126. (Please specify morning or afternoon ceremony.) DVDs will be shipped within four to six weeks of commencement.

 

FIVE PHOTOS ARE ATTACHED BELOW

Valedictorian Shea Jonathan Boothe

Valedictorian Joseph Jeff Sweet

Concord University President Kendra Boggess presents

 Bill Owens with a citation in recognition of his honorary doctorate.

Concord University President Kendra Boggess presents

 Andrew Paterno with a citation in recognition of his honorary doctorate.

Concord University Spring 2016 Commencement Morning Ceremony

Concord University Photos by Lance McDaniel

 

Following are the candidates for graduation beginning with master’s candidates, followed by undergraduate candidates.

 

MASTER’S CANDIDATES FOR GRADUATION

 

WEST VIRGINIA

 

ALDERSON: Beverly Dawn McClanahan, Master of Social Work

ATHENS: Laura Beth Eary, Master of Social Work; Jesse Hannah Finkey, Master of Social Work; Alyssa M. Hanley, Master of Arts in Health Promotion; Eric Mathew Lopez, Master of Social Work

BECKLEY: Summer Alkea Bivins, Master of Social Work; Debra Kay Borders, Master of Arts in Health Promotion; Carrie Emma Culicerto, Master of Social Work; Angela Marie Ellis Daniel, Master of Social Work; Candance Dawn Hawkins, Master of Social Work; Nicole Deneene Shrewsbury, Master of Social Work

BLOOMINGROSE: Latasha Marie Saunders, Master of Social Work

BLUEFIELD: Charissa Renee Bolton, Master of Social Work; Raelee Elizabeth Phillips, Master of Social Work; Brandon Allen Williams, Master of Social Work

COAL MOUNTAIN: Chelisa Lorraine Lester, Master of Arts in Teaching

COWEN: Dianna Robin Cutlip, Master of Education

CRAWLEY: Autumn Nicole Herndon, Master of Social Work

DEEP WATER: Bobbi Jalia Dyar, Master of Social Work

DUNBAR: Erica Michelle Garcia-Palmer, Master of Social Work; Jessica Leigh Halstead, Master of Social Work

ELKINS: Erica Dawn Davis, Master of Social Work

FAYETTEVILLE: Stormy Nicole Parsons, Master of Social Work

GILBERT: Melva Brianna Mounts-Blankenship, Master of Arts in Teaching

GRANTSVILLE: Crystal Lynn Kendall, Master of Social Work

GREENVILLE: Kelsey Delana Smith, Master of Social Work

HINTON: Russel Ray Bragg, Master of Social Work; Christopher Paul Vicars, Master of Education

HUNTINGTON: Michelle Bragg Comer, Master of Social Work

MADISON: Chelsea Leigh Carter, Master of Social Work; Daniel Jonathan Jude, Master of Social Work

MOUNT HOPE: Michael David Johnson, Master of Social Work

MOUNT NEBO: Tina Kaye Hellems, Master of Education; Jennifer Lewis Squires, Master of Education

NORTHFORK: Loretta Joyce Thomas, Master of Social Work

PETERSBURG: Kimberly A. Knick, Master of Social Work

PETERSTOWN: Adrianna Leigh Frazier, Master of Social Work

PRINCETON: Tammy Wynett Brown, Master of Arts in Health Promotion; Emily Katherine Broyles, Master of Social Work; Allegra Marie Dishner, Master of Education; Lindsey Nicole Gum, Master of Arts in Health Promotion; Ashley C. Harvey, Master of Social Work; Shereilla Lynn Hearn, Master of Social Work; Allena Gail King, Master of Education; Holly Renee McBride, Master of Arts in Health Promotion; Tonya B. Miller, Master of Social Work; Selina Joretta Moreland, Master of Social Work; Crystal Noelle Saddler, Master of Arts in Health Promotion; Morgan Michelle VanBlaricom, Master of Arts in Health Promotion; Kimberly Diane White, Master of Social Work

RACINE: Jessica Arin Kirk, Master of Social Work

RONCEVERTE: Matthew Wayne Lemons, Master of Education

SECONDCREEK: Mirrandia Shawntell Ward, Master of Social Work

SHADY SPRING: Savannah Nadine Halverson, Master of Social Work

SIMON: Tammy Lanette Toler, Master of Education

ST. ALBANS: Genel Annmarie Austin, Master of Social Work; Dontryse A. Greer, Master of Social Work; Dinah Lashay Steele, Master of Social Work

 

OUT-OF-STATE

 

SANTEE, CALIFORNIA: Ray David Bryan, III, Master of Arts in Health Promotion

BAINBRIDGE, GEORGIA: Tara M. Malik, Master of Social Work

INDIANAPOLIS, INDIANA: Zachary Shane Wood, Master of Social Work

CARSON CITY, NEVADA: Justin Alexander Bennett, Master of Arts in Health Promotion; Stephanie Marissa Harper, Master of Arts in Health Promotion

DAYTON, OHIO: Ryan Charles Butler, Master of Arts in Health Promotion

PIERPONT, OHIO: Tyler A. Wright, Master of Arts in Health Promotion

SOUTH POINT, OHIO: Veronica Lee Napier, Master of Social Work

CHARLESTON, SOUTH CAROLINA: Leesa Marie Fair, Master of Social Work

BLUEFIELD, VIRGINIA: Casey Nicole Gerber, Master of Arts in Health Promotion

RUCKERSVILLE, VIRGINIA: Carley Marie Fisher, Master of Social Work

WAYNESBORO, VIRGINIA: Stefani Renae Coleman, Master of Social Work

WEYERS CAVE, VIRGINIA: Brande Sue Myers, Master of Social Work

 

UNDERGRADUATE CANDIDATES FOR GRADUATION

 

WEST VIRGINIA

 

ALDERSON: Davonna Michelle Cales, Bachelor of Science in Athletic Training; Nicole Bryars Massey, Regents Bachelor of Arts; Thor Richmond, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude

AMIGO: Kyle Andrew Bailey, Bachelor of Arts, Cum Laude

ANAWALT: Cory Blake Haines, Bachelor of Arts, Cum Laude

ARNETT: Jacob Luke Daniel, Bachelor of Science in Computer Information Systems; Jesse Lee Daniel, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude

ATHENS: Cassady Elizabeth Berry, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Sara Beth Cameron, Regents Bachelor of Arts; Brianna Rhaye Farley, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Orlando Allen Gray, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Honors in Hospitality Management; Nicole Michele Hash, Bachelor of Arts, Cum Laude; Randall Dwayne Hash, Bachelor of Science in Computer Information Systems;

Seth Newton Ledford, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Megan Colleen Little, Regents Bachelor of Arts; Brittany Amanda Olsen, Bachelor of Arts; Danielle Marie Owens, Bachelor of Social Work; Caitlin Nichole Testerman, Bachelor of Arts, Cum Laude; Thomas Alan Wise, Bachelor of Science in Business Administration

BALLARD: Shea Jonathan Boothe, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude

BEAVER: Danielle Kay Johnston, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Cum Laude; Janet Dawn Lilly, Bachelor of Science; Lauren Elizabeth Skeens, Bachelor of Science, Summa Cum Laude; William B. Wright, Bachelor of Science

BECKLEY: Nicholas Donnell Alexander, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude;Kristin K. Campbell, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Matthew David Dean, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Michelle Lynn Dunn, Regents Bachelor of Arts; Nicholas A. Edwards, Bachelor of Arts, Cum Laude; Caitlin Renee Elswick, Bachelor of Social Work; Derrick Carlin Gillespie, Bachelor of Science; Elisabeth Erin Harrah, Regents Bachelor of Arts; Ashley Elizabeth Hawkins, Bachelor of Social Work; Emily Nicole Hawkins, Bachelor of Arts, Cum Laude; Sara Kathryn Horning, Bachelor of Arts, Cum Laude; Shawnique Cierra Hudson, Bachelor of Arts; Lisa Marie Lacy, Regents Bachelor of Arts; Barbara Jean Lilly, Bachelor of Social Work; Matthew Quintin Merson, Jr., Bachelor of Science in Environmental Geosciences, Summa Cum Laude; Tori Paige Miller, Bachelor of Science, Cum Laude; Bridgette Maria Morris, Bachelor of Arts in Communication Arts; Erin Janette O’Neal, Regents Bachelor of Arts; Bethany Paige Philyaw, Regents Bachelor of Arts; Kyle Edward Poling, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude; Anuj Rajthala, Bachelor of Science; Dhiraj Raj Ranjit, Bachelor of Science; Justin Paul Scott Roberts, Bachelor of Science in Computer Information Systems; Nicholas Gordon Roop, Bachelor of Science in Business Administration; Brianna Nicole Smith, Bachelor of Arts; Robert Martin Sumpter, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude; David Steven Turton, Regents Bachelor of Arts; Jennifer Marie Ude, Bachelor of Science in Education; Katherine M. Wade, Bachelor of Science in Business Administration; Robert Michael Williams, Bachelor of Science in Education

BELLE: Chelsea Raelyn Elizabeth Boote, Regents Bachelor of Arts; Joshua Alan Exline, Regents Bachelor of Arts

BERWIND: Aaron James Wilson, Bachelor of Science

BLUEFIELD: Veandala Shae Coleman, Bachelor of Arts; Ashley Renee DeLung, Bachelor of Arts; Keith Trae-Nelle Ferguson, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Amanda Marie French, Bachelor of Arts; Keisha Marie Jeffrey, Regents Bachelor of Arts;

Madison Marie Jorgensen, Bachelor of Arts, Cum Laude; Stephanie Ann Lambert, Bachelor of Arts; Jordan LeAnn Stuart, Bachelor of Social Work; Kaitlyn Faith Wood, Bachelor of Arts, Cum Laude                                        

BOLT: Marina Marie Pilkington, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude

CABINS: Derek S. Hinkle, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

CALVIN: Karry Elizabeth Evans, Regents Bachelor of Arts

CAMP CREEK: Krystal Rayshelle Frost, Bachelor of Social Work; Katie Pearl Ratcliffe, Bachelor of Social Work, Summa Cum Laude; Jesse Bailey Stevens, Bachelor of Arts in Communication Arts, Summa Cum Laude

CANVAS: Shannon Coreen McClung, Bachelor of Arts, Cum Laude; Gregory W. Slone, Bachelor of Science in Business Administration

CHAPMANVILLE: Charles Stephen Wallace, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

CHARLESTON: Elizabeth Ashley Phillips, Bachelor of Science; Stephanie Allise Shultz, Bachelor of Science in Education, Bachelor of Arts

CHARLES TOWN: Vivian Scarlet Ruiz, Bachelor of Science

CLARKSBURG: Lucas Ryan Bolyard, Bachelor of Science, Cum Laude

CLEAR FORK: James Dariel Reid, Bachelor of Science in Business Administration

 

 

COAL CITY: Felicia Dainell Bennett, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Stacie Renee Hutchens, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude; Jason Paul Martin, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Kameron R.T. Mills, Regents Bachelor of Arts

COOL RIDGE: William Ryan Griffith, Bachelor of Science in Business Administration; Daniel Joseph Lilly, Bachelor of Science in Environmental Geosciences, Cum Laude

CRAB ORCHARD: Rebekah Lynne Acord, Bachelor of Science in Education; Rachel Lynn Bishop, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Matthew Tyler Farley, Bachelor of Arts; Jesse Berton Kidd, Bachelor of Science, Summa Cum Laude; Rachelle Anne Pell, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude  

CRAIGSVILLE: Linda Carol Gregory, Regents Bachelor of Arts

DANESE: Kaitlyn Hannah Crowe, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

DANIELS: Tricia Michelle Gibson, Bachelor of Social Work, Cum Laude; Gabrielle Grace Sorah, Bachelor of Arts; Megan Danielle Thomas, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude

DAVIN: Katherine Elizabeth Collins, Bachelor of Science

ELBERT: Nikki Marie Honosky, Bachelor of Arts, Cum Laude

ELKINS: Madalin Patricia Teter, Bachelor of Arts

ELKVIEW: Madison Nicole Chase, Bachelor of Science

FAYETTEVILLE: Mary Elizabeth Songer, Bachelor of Science in Business Administration

FENWICK: Ashleigh Morgan Taylor, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

GLEN DANIEL: George William Brock, III, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Emmalea Ann Pauley, Bachelor of Arts

GLEN MORGAN: Terri Lee Belcher, Bachelor of Arts

HELEN: Jason Don Moore, Bachelor of Social Work, Magna Cum Laude

HINTON: Susan Leigh Basham, Bachelor of Science in Education; Austin Samuel Bower, Bachelor of Science in Computer Information Systems, Magna Cum Laude; Bethany Suzann Buckland, Regents Bachelor of Arts; Jacob Sean Jeffries, Bachelor of Arts; Michael Lee Shaffer, Bachelor of Arts; Jeremy Lee Starks, Bachelor of Arts, Cum Laude; Timothy Monroe Ward, Jr., Bachelor of Arts

HUNTINGTON: Ryan Jenkins, Bachelor of Social Work

HURRICANE: Chloe E. Barber, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude

IAEGER: Ronald Murton Lockhart, Bachelor of Science; Robert Edward Newberry, Bachelor of Science

ITMANN: Debbie Geraldine Bunton, Bachelor of Social Work, Cum Laude

JANE LEW: Jonathan Wayne Collins, Bachelor of Science, Summa Cum Laude

JOLO: Alisha Pinkaulena Adams, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

JUMPING BRANCH: Ryne Tyler Nahodil, Bachelor of Arts

KEGLEY: Christopher Shane Crites, Bachelor of Arts, Cum Laude

LASHMEET: Christal Lynn Via, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude

LERONA: Jennifer Darlene Hendrix, Bachelor of Science in Education; Cary Matthew Hubbard, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Zachary Scott Keaton, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Samantha Lynn Wood, Bachelor of Science in Education

LESTER: Samantha Ashley Byrd, Bachelor of Arts

LINDSIDE: Kristie Lynn Dobbins, Bachelor of Science in Education; Karsyn B. Dusold, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Tyler Joel Judy, Bachelor of Science in Business Administration

LOGAN: Jessica Nicole Morrison, Bachelor of Science

LOOKOUT: Susana Lorelei McArthur, Regents Bachelor of Arts; Steven Patrick O’Field, Bachelor of Social Work, Cum Laude

MATOAKA: Nathaniel Erik Sturniolo, Bachelor of Science

MEADOW BRIDGE: Tanner Colton Hutsenpiller, Bachelor of Science in Business Administration; Adam Michael Scruggs, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude

MONTCALM: David Anthony Lanter, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude

MOUNT HOPE: Tyler Wayne Coleman, Bachelor of Arts; Lindsey Paige Cox, Bachelor of Social Work, Cum Laude; Nolan Davis Gray, Regents Bachelor of Arts; Kristen Morgan Heldreth-Rutledge, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude

MOUNT LOOKOUT: Conor Joseph Payton, Bachelor of Science, Magna Cum Laude

MOUNT NEBO: Logan Ray Knight, Bachelor of Arts, Cum Laude

MULLENS: Kristen Nicole Justice, Regents Bachelor of Arts; Holly Michelle Poe, Bachelor of Science; Taylor Wayne Smith, Bachelor of Arts

NALLEN: Sarah Alexandrea Nolen, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

NAOMA: Michael Andrew Cantley, Bachelor of Science, Cum Laude

NITRO: Deanna Kay Sprouse, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude

NORTHFORK: James Alfonso Riley, Bachelor of Arts in Communication Arts

OAK HILL: Aidan Aldridge Hodge, Bachelor of Science in Environmental Geosciences; Rodney C. Wade, Bachelor of Social Work, Cum Laude

OAKVALE: Patrice Leanna Mitchell, Bachelor of Arts in Communication Arts

OCEANA: Amber Dawn Stewart, Bachelor of Social Work

PETERSTOWN: Alexis Shnea Ballard, Regents Bachelor of Arts; Joseph Andrew Evans, Bachelor of Science in Business Administration

PINEVILLE: Hannah Nicole Growe, Bachelor of Science

PINEY VIEW: Justin Thomas McPeake, Bachelor of Arts in Communication Arts

PRINCETON: Krystle White Angle, Regents Bachelor of Arts; Michael Hampton Bailey, Bachelor of Arts; Candice Brooke Dillon, Bachelor of Science in Education; Linh Nguyen Phuong Dinh, Bachelor of Arts in Communication Arts; Ronald Wayne Dowell, Jr., Regents Bachelor of Arts; Robert William Duffy, Regents Bachelor of Arts; Chelsea Lee Gusler, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude; Charlotte Rose Hamilton, Bachelor of Science in Computer Information Systems; Joseph Adrian Haynes, Bachelor of Arts; Rhian Regetta Hobbs, Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies; Denny LaVerne Hood, III, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Timothy Allen Johnson, Bachelor of Arts; Alison Fern Kelly, Bachelor of Social Work; Leslie Nicole Mack, Bachelor of Science in Athletic Training; Brittney Renee McPherson, Bachelor of Science in Education; Jenna Renae Miller, Bachelor of Social Work; Jeffrey Scott Mitchem, Regents Bachelor of Arts; Colton Brant Muncy, Bachelor of Arts; Cristi Gale O’Donnell King, Bachelor of Science in Business Administration; Candace Lynn Pendleton, Regents Bachelor of Arts; Amy Marie Prichard, Bachelor of Arts; Jonathan Christopher Proffitt, Regents Bachelor of Arts; Jenna Leann Prudich, Bachelor of Science in Education; Savannah Nichole Richmond, Bachelor of Arts, Cum Laude; Bethany Michelle Sigman, Bachelor of Arts, Cum Laude; Kathryn Lee Streit, Bachelor of Arts, Cum Laude; Jared Luby Vest, Bachelor of Science; Heather Breann Webb, Bachelor of Arts; Austin Nathaniel Wickline, Bachelor of Science in Business Administration; Tessa Rae Williams, Bachelor of Science, Cum Laude; David Allen Wright, Bachelor of Science in Education, Cum Laude;

RAINELLE: Jillian Elise Bailey, Bachelor of Arts; Joshua Paul Ennis, Bachelor of Science, Cum Laude; Bryanna Syleste O’Dell, Bachelor of Science in Education, Cum Laude 

RAYSAL: Aaron Jacob Barnett, Bachelor of Arts

RICHWOOD: Brianna Caitlin Hammons, Bachelor of Arts

RIVESVILLE: Audrey Elizabeth Hayhurst, Bachelor of Science, Bachelor of Arts, Cum Laude

ROCK: Kelsey Anne Thornton, Bachelor of Arts

SALEM: Keri Elizabeth Jenkins, Bachelor of Arts

SAXON: Krista L. Honaker, Regents Bachelor of Arts

SCOTT DEPOT: Andrew Kenneth Ellington, Bachelor of Science in Business Administration

SHADY SPRING: Cassandra Michelle Bennett, Regents Bachelor of Arts

SINKS GROVE: Sara Elizabeth Hill, Bachelor of Science in Education

SOPHIA: Amber Lee Austin, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

ST. MARYS: Rachel Dawn Taylor, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

SUMMERSVILLE: Orville Jeremy Bailey, Bachelor of Science; Saul Michael Harlow, Bachelor of Arts, Cum Laude; Adam Shane Rose, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Katelyn Ann Young, Bachelor of Science in Business Administration; Stephanie Lynn Young, Bachelor of Social Work

TRUE: John Roman Vaught, Bachelor of Science in Environmental Geosciences

WAR: Ashley Nicole Hale, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Willa Courtney Handy, Bachelor of Science; Bradley Andrew Hardy, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude

WAVERLY: Rene Nicole Miller, Bachelor of Science

WELCH: Kierston Lasara McCall, Bachelor of Science in Business Administration

 

 OUT-OF-STATE

 

MORENO VALLEY, CALIFORNIA: Whitney Martina Carrigan, Bachelor of Science in Athletic Training

SAN MARTIN, CALIFORNIA: Brandon Carlos Martinez, Bachelor of Science in Business Administration

LAKELAND, FLORIDA: James Matthew Carver, Bachelor of Science in Education, Bachelor of Science in Athletic Training

ORLANDO, FLORIDA: Albert Lee Rose, Bachelor of Science in Business Administration

PALMETTO, FLORIDA: Kristi Ann Benvenuto, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Honors in Sports Management

PECK, KANSAS: Kylie Lynn Molisee, Bachelor of Arts

BALTIMORE, MARYLAND: Eric Bryan Tarter, Bachelor of Science in Business Administration

BRUNSWICK, MARYLAND: Krysta Joy Johnson, Bachelor of Arts

COLLEGE PARK, MARYLAND: Brian Joseph Novak, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

CRISFIELD, MARYLAND: Samantha Marie Richards, Bachelor of Arts

MECHANICSVILLE, MARYLAND: Bradley Michael Sullivan, Bachelor of Arts in Communication Arts

TAKOMA PARK, MARYLAND: Andrew S. Gondor

COMMERCE TOWNSHIP, MICHIGAN: Mitchell Todd Thompson, Bachelor of Science in Business Administration

DETROIT, MICHIGAN: Jametrius Lamar Wade, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

LOWELL, MICHIGAN: Joseph Jeff Sweet, Bachelor of Science in Athletic Training, Summa Cum Laude

WARREN, MICHIGAN: Carlton J. Downs, Regents Bachelor of Arts

SPARKS, NEVADA: Cade Alan Rogers, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Summa Cum Laude

RIVERHEAD, NEW YORK: Katherine Anne Engo, Bachelor of Arts, Cum Laude

CHARLOTTE, NORTH CAROLINA: Ryan Brent Stewart, Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies

RONDA, NORTH CAROLINA: Tyler Timothy Billlings, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

STANLEY, NORTH CAROLINA: Charles Dean Goss, Jr., Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude

SOUTH POINT, OHIO: Destiny Beth Shockley, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

WEST CHESTER, OHIO: Michael Jordan Boyd, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

LANCASTER, SOUTH CAROLINA: Ervin Cozell Moore, Bachelor of Science in Business Administration

KNOXVILLE, TENNESSEE: Kari Ann Simon, Bachelor of Science in Business Administration

MESQUITE, TEXAS: Crystle Stephanie Taylor, Bachelor of Science in Education

ASHBURN, VIRGINIA: Andrew Daniel Seigel, Bachelor of Science in Business Administration

BASTIAN, VIRGINIA: Jessica Nicole Blessing, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude

BLUEFIELD, VIRGINIA: Jennifer Rose Sheppard, Bachelor of Science in Education; Erica Allison Smith, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

CEDAR BLUFF, VIRGINIA: Robert Aaron Curtis Jessee, Bachelor of Arts

CHESAPEAKE, VIRGINIA: Christopher Tyler Harris, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Lacey Kristen McDougall, Bachelor of Science in Education

COVINGTON, VIRGINIA: Aaron Michael Martin, Bachelor of Science, Cum Laude; Nehemiah Waylon Vance, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Summa Cum Laude

DANVILLE, VIRGINIA: Holt Thomas Cassada, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

DRAPER, VIRGINIA: Carli Danielle Brewer, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

DUBLIN, VIRGINIA: Tyler Scott Dotson, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Whitney Paige McDaniel, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude

GRUNDY, VIRGINIA: Krystal Beatrice Cantrell, Bachelor of Science

LOVETTSVILLE, VIRGINIA: Alexandra Nicole Reid, Bachelor of Science in Education

NORTH TAZEWELL, VIRGINIA: Dakota Lee Shortridge, Bachelor of Arts

PEARISBURG, VIRGINIA: Kacey Morgan Mann, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude

PORTSMOUTH, VIRGINIA: Jocorey Preston Robins, Bachelor of Arts

ROANOKE, VIRGINIA: Matthew David Guilliams, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Samuel Edward Wright, Bachelor of Arts in Communication Arts

VIRGINIA BEACH, VIRGINIA: Richard Spencer Johnson, Regents Bachelor of Arts;

Alyssa Renee Morris, Bachelor of Arts

WAYNESBORO, VIRGINIA: Damon Mitchell Frazier, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude

 

INTERNATIONAL

 

RRESHENI, LEZHE, ALBANIA: Ina Nikolli, Bachelor of Science

CHENGDU, CHINA:  Yingjun Liao, Bachelor of Science, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude

ADDIS, ABABA, ETHIOPIA: Tsion Tafasse, Bachelor of Science, Summa Cum Laude

ACCRA, GHANA: Frank Ofori-Addo, Bachelor of Science

TOKYO, JAPAN: Shuntaro Noguchi, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Michiaki Ono, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude

JEDDAH, SAUDI ARABIA: Alaa Almalki, Bachelor of Arts

SEOUL, SOUTH KOREA: DaEun Jung, Bachelor of Science

CHIANG MAI, THAILAND: Pornutcha Sawatong, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Cum Laude

 

-CU-

 

Persons with disabilities should contact Nancy Ellison, 1-304-384-6086 or 1-800-344-6679 extension 6086

if special assistance is required for access to an event scheduled by the University on campus.