Concord University Holds 139th Spring Commencement

For Immediate Release: 
May 17 2014

CONTACT:  Sarah Dalton

Concord University

Office of Advancement

PO Box 1000, Athens, WV 24712

(304) 384-6312, news@concord.edu

www.concord.edu         

 

PLEASE NOTE: All candidates for graduation – both graduate and undergraduate – are included at the end of this media release.

 

 

CONCORD UNIVERSITY HOLDS 139TH SPRING COMMENCEMENT

 

ATHENS, W.Va. – Concord University held its 139th Spring Commencement on Saturday, May 17, 2014 in the main gym of the Leslie R. and Ruby Webb Carter Center.

Two ceremonies were held to accommodate the number of graduates and their families and guests. A morning ceremony began at 10 a.m. and an afternoon ceremony started at 2 p.m.  

Concord’s registrar’s office reports that 45 graduate candidates applied for graduation along with 312 undergraduate candidates.  The Division of Social Sciences has the largest number of graduates and the Division of Education is second.

Valedictorians for the Spring 2014 class are Casey Lane Hazlewood of Princeton, W.Va. and Ashley Nicole Lecco of Princeton, W.Va. Hazlewood received a Bachelor of Science, summa cum laude. His major was chemistry (pre-professional). He plans to attend medical school at Marshall University Joan C. Edwards School of Medicine this fall. Lecco received a Bachelor of Science in Business Administration, summa cum laude. Her major was finance. She will be working in the loan department at First Century Bank after graduation.

Valedictorian Ashley Nicole Lecco of Princeton, W.Va.

 

Valedictorian Casey Lane Hazlewood of Princeton, W.Va.

 

Two honorary doctorates were presented. Mr. Lewis D’Antoni received a Doctor of Humanities, honoris causa, during the 10 a.m. ceremony. Mr. Robert E. Holroyd was presented a Doctor of Humanities, honoris causa, during the 2 p.m. ceremony.     

D’Antoni made his mark as a high school basketball coach in southern West Virginia and Ohio where his 35 season career produced 450 games in the winning column. A resident of Mullens, W.Va., D’Antoni graduated from Concord in 1937. He coached at Pineville High School from 1937-1941 and at Mullens High School from 1942 to 1959. Mullens won the state basketball championship in 1955. That same year, D’Antoni received the first High School Coach of the Year Award from the West Virginia Sports Writers Association.

He coached in Ohio at Chesapeake High School from 1971-1982. He has been named to the West Virginia Sports Hall of Fame. D’Antoni turned 100 on December 31, 2013, making him Concord’s oldest known living alum.

Mr. Lewis D’Antoni

 

A native of Princeton, Holroyd received both his undergraduate degree and law degree from West Virginia University. He served with the U.S. Marine Corps during the Korean Conflict including three years of active duty and special assignments with the military police. Holroyd was Assistant Prosecuting Attorney in Mercer County from 1961-1964. He was elected to the West Virginia House of Delegates in 1964. He was Mercer County’s Prosecuting Attorney from 1965-1967. Holroyd has been a consultant to the Governor’s Committee on Crime, Delinquency and Correction. He is a member of the Mercer County and West Virginia State bar associations.

The ties of Holroyd’s family to the Athens and Concord communities date back to the 1850s when William and Sarah Holroyd become residents in the area. The Holroyds were among the families who assisted in the establishment of Concord. The former Holroyd Hall was named in honor of his family.

Mr. Robert E. Holroyd

 

Concord University Photos by Lance McDaniel

 

Candidates meeting requirements for graduation in May 2014 and those who qualify for graduation in August 2014 participated in the commencement ceremonies.

Candidates for graduation participated in a ceremony based on their fields of study. The morning ceremony included candidates for Master in Education and Master of Arts in Teaching and undergraduates from the divisions of Business, Education and Fine Arts.

Participating in the afternoon ceremony were candidates for Master of Social Work and Master of Health Promotion and undergraduates from the divisions of Humanities; Science, Mathematics & Health; and Social Sciences along with undergraduates in Interdisciplinary Studies and the Regents program.

In addition to candidates for graduation from West Virginia, candidates from out-of-state represent: California, Colorado, Delaware, Florida, Georgia, Indiana, Maryland, North Carolina, New Jersey, New York, Ohio, Oklahoma, Pennsylvania, South Carolina, Tennessee, Texas and Virginia.

International graduates represent Columbia, England, Nepal, Spain, Trinidad & Tobago, Turkey, and Vietnam.

A reception was held in Gym II of the Carter Center following both ceremonies.

Concord University’s Technology Services Department recorded both the morning and afternoon commencement ceremonies.   DVDs may be purchased for $20 each and may be ordered by calling 304-384-5126. (Please specify morning or afternoon ceremony.) DVDs will be shipped within four to six weeks of commencement.

Following are the candidates for graduation beginning with master’s candidates, followed by undergraduate candidates.

 

MASTER’S CANDIDATES FOR GRADUATION

 

WEST VIRGINIA

 

ATHENS: Lindsey Nicole DeVaughn, Master of Social Work; Michael Andrew Jones, Master of Education; Michelle Leigh Jones, Master of Education; Amanda Elizabeth Showalter, Master of Social Work

BEAVER: Lynsi Renee Boyd, Master of Arts in Teaching

BECKLEY: Juanita Darlene Bishop, Master of Social Work; David Alan Reeves, Master of Social Work

BLUEFIELD: Edith Marie Morrow, Master of Education; Tina L. Watkins-Young, Master of Social Work

CHAPMANVILLE: Rebecca Sue Keathley, Master of Education

COOL RIDGE: Cathryn Ann Jarrell, Master of Education

CRAB ORCHARD: Tiffany Dawn Duvall-Gilbert, Master of Social Work; Melissa Dawn Rice Williams, Master of Social Work

FOSTER: Robert P. Miller, Master of Education

GHENT: Greta Jean Walker, Master of Social Work

GLEN WHITE: Chancley Lateisha Crookshanks, Master of Education

HINTON: Beverly Dawn McClanahan-Blankenship, Master of Social Work

LEWISBURG: Brandi Nicole Hicks, Master of Education; Danea Dawn Tomlinson, Master of Education

MATOAKA: Jami Lin Clark, Master of Social Work

MIDDLEWAY: Patricia Ellen Keen Horne, Master of Education

MOUNT HOPE: Britney Allyson Richardson, Master of Social Work

PRINCETON: Candace Christine Adkins, Master of Education; Tammara Sue Barton, Master of Social Work; Sarah Elizabeth Begg, Master of Social Work; Kristy Ann Blankenship-Saunders, Master of Arts in Health Promotion; David Ray Moore, Master of Social Work; Melinda Rae Rickman, Master of Education; Gary Wayne Williams, Jr., Master of Arts in Health Promotion

RONCEVERTE: Christina Marie Wise, Master of Arts in Health Promotion

SCARBRO: Patrick Linwood Crawford, III, Master of Social Work

SUMERCO: Michael D. Kitchen, Master of Education

 

 

 OUT-OF-STATE:

                                                           

RANCHO CUCAMONGA, CALIFORNIA: Ashley Eve Ziegle, Master of Arts in Health Promotion

OCOEE, FLORIDA: Joseph Morton, Master of Arts in Health Promotion

CANNELTON, INDIANA: Dana Lee Sibrel, Master of Arts in Health Promotion

MARTINSVILLE, INDIANA: Colin Robert Doran, Master of Arts in Health Promotion

FORKED RIVER, NEW JERSEY: Amanda Marie Malkiewicz, Master of Arts in Health Promotion

HUNTERSVILLE, NORTH CAROLINA: Kara Michelle Manzo Smith, Master of Arts in Health Promotion

CAMBRIDGE, OHIO:  Matthew C. Gilmore, Master of Arts in Heath Promotion

OKLAHOMA CITY, OKLAHOMA: Taylor Patricia Longley, Master of Education

DALLASTOWN, PENNSYLVANIA: Megan Renee Clarkson, Master of Arts in Health Promotion

JEFFERSON CITY, TENNESSEE: Stephanie Lynn Buchanan West, Master of Arts in Health Promotion

BURKE, VIRGINIA: Alexander James Royster Marshall, Master of Arts in Health Promotion

LINVILLE, VIRGINIA: Emma Rae Mitchell, Master of Social Work

NARROWS, VIRGINIA: Kelly Lynn Davis, Master of Education

 

UNDERGRADUATE CANDIDATES FOR GRADUATION

 

WEST VIRGINIA

ALDERSON: Brandy M. Johnson, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Rachel Nichole Kelly, Regents Bachelor of Arts; Jessica Nicole Stewart, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

AMMA: Emily Caroline O’Dell, Bachelor of Science in Business Administration

ASHFORD: Mandi Dawn Workman, Bachelor of Science in Education

ATHENS: Noel Robert Alexander, Bachelor of Science in Computer Information Systems; Stephen W. Baldwin, Bachelor of Science in Athletic Training; Albert Marshall Barbery, Bachelor of Science in Environmental Geosciences, Magna Cum Laude; Kathryn Nicole Kidd, Bachelor of Science in Education; Sarah Beth Payne, Bachelor of Social Work; Laura Janel Spencer, Regents Bachelor of Arts; Brittany Nicole Wiley, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

AURORA: Brittany Nicole Stemple, Bachelor of Arts, Field Honors: Psychology

BALLARD: Andrea Rose Cody, Bachelor of Science in Business Administration; Amber Nicole Dunn, Bachelor of Arts; Megan Leigh Salyers, Bachelor of Science in Education

BEAVER: Brittany Nicole Adkins, Bachelor of Arts in Communication Arts; Matthew Dean Bennett, Regents Bachelor of Arts; Deana Maria Bolen, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Lindsay Kristeen Bolen, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude; Danielle Lyn Burgess, Bachelor of Arts, Cum Laude; Dewayne Harless Hornsby, Regents Bachelor of Arts; David W. Pack, Regents Bachelor of Arts; Joshua D. Richmond, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

BECKLEY: Amanda Nicole Acord, Regents Bachelor of Arts; Russell A. Bailey, Jr., Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; William Forrest Berkel, Bachelor of Arts; Adam Charles Causey, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Christopher Allen Clay, Bachelor of Arts; Garrett Christian Clyburn, Bachelor of Science; Melody Ann Edwards, Bachelor of Science; Marshall Davis Fink, Regents Bachelor of Arts; Melissa E. Gray, Regents Bachelor of Arts; Brittany Erin Hoylman, Bachelor of Science; Jerika Noel Jones, Regents Bachelor of Arts; John H. Keppe, Jr., Regents Bachelor of Arts; Zernie Fielding Miller-Frost, Bachelor of Arts; Maxcine Lynette Moore, Regents Bachelor of Arts; Christopher David Mullins, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Bernetta Allen Price, Regents Bachelor of Arts; Corinne Michelle Rice, Regents Bachelor of Arts; Robert C. Runion, Bachelor of Science in Business Administration; Lindsay Rose Shrewsbury, Bachelor of Science in Education; Nicole Deneene Shrewsbury, Bachelor of Arts; Sydney Melissa Smith, Bachelor of Science in Education; Vellie Lucille Smith, Regents Bachelor of Arts; Mary Irene Souder, Bachelor of Science in Business Administration; Hannah Jo Stanford, Bachelor of Social Work, Cum Laude; Ashley Dennise Traybor, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Alex E. Wills, Bachelor of Arts

BELLE: David Eugene Cales, Regents Bachelor of Arts; Joseph A. Nelson, Bachelor of Science in Business Administration

BERWIND: Bradley Keith Click, Bachelor of Arts

BIRCH RIVER: Melinda Ann Coulter, Regents Bachelor of Arts

BLUEFIELD: Christina Leigh Bailey, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; John William Click, Bachelor of Arts; Hannah Noel Green, Bachelor of Science in Education, Bachelor of Arts in Communication Arts, Cum Laude; Jessica Lynn Harvey, Bachelor of Science; Keisha Marie Jeffrey, Regents Bachelor of Arts; Jacob Blain Lilly, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Dominique Mandela Newbill, Bachelor of Arts; David Wayne Stevenson, Jr., Regents Bachelor of Arts; Bobbi Lynnette Tynes, Bachelor of Arts

BOLT: Isaac Lee Snuffer, Bachelor of Science

BRENTON: Melissa Ann Bailey, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude

BUCKEYE: Nathaniel A. Lash, Bachelor of Arts, Cum Laude

CALDWELL: Kellie Lauren May, Bachelor of Social Work

CAMP CREEK: Tamra Lyn Lilly, Regents Bachelor of Arts; Luke David Stevens, Bachelor of Science, Bachelor of Science in Environmental Geosciences, Cum Laude

CHARLESTON: Christina Maria Facemyer, Bachelor of Science in Environmental Geosciences, Cum Laude; Krissenda Michelle McMahon, Bachelor of Science; Kaitlyn Angelina Mullins, Bachelor of Science; Andrew M. Pritt, Bachelor of Science in Computer Information Systems

CLARKSBURG: Donnie Mitchell Hairston, Jr., Bachelor of Science in Education

CLENDENIN: Joy Sheree LeHew, Bachelor of Arts, Bachelor of Social Work, Cum Laude,

COOL RIDGE: Gregory Lewis Betkijian, Bachelor of Science in Education, Bachelor of Science; Aaron Stephen Harvey, Bachelor of Arts; Garrett E. Lester, Bachelor of Social Work, Magna Cum Laude; Stephanie Leigh Tanner, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude

CORINNE: Heather Dawn Church, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

CRAB ORCHARD: Stephanie Carol Cook, Regents Bachelor of Arts; Catherine Rose Deck, Bachelor of Science in Business Administration; Stephanie Ann Richardson, Bachelor of Social Work

CROSS LANES: Rachel Lynn Carey, Bachelor of Science, Summa Cum Laude; Heather Michelle Williams, Bachelor of Arts

CYCLONE: Michael Joseph Harless, Bachelor of Science

DANESE: Garlin Ethan Fox, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

DANIELS: Courtney Michelle Jean Campbell, Bachelor of Science in Business Administration; Nikki Jean Ellis, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Julienne Chambliss Smith, Bachelor of Arts

FAIRDALE: James Ryan Newman, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

FAYETTEVILLE: Stephanie Louise Albright, Bachelor of Arts; Kimberly A. Nelson, Bachelor of Arts; Courtney Elizabeth Shumaker, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude; Emily Katherine Weckesser, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude; Tyler M. Zimm, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Field Honors: Sports Management

FLAT TOP: Sherry Lynn Lilly, Regents Bachelor of Arts; Hillary Nicole Stapleton, Regents Bachelor of Arts

FRENCH CREEK: Joshua C. Young, Bachelor of Science in Business Administration

GASSAWAY: Bryan Donald Carr, Bachelor of Science in Interdisciplinary Studies

GERRARDSTOWN: Nicole Landan Carinelli, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

GILBERT: Robert William May, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

GLEN DANIEL: Celia Ann Laverty, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Melena Kaye Williams, Bachelor of Science in Education

GLEN JEAN: Kayla Ann Martin, Bachelor of Science in Business Administration; Julia Suzanne Navicki, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Cum Laude

GRASSY MEADOWS: Hannah LeRae Wilson, Bachelor of Arts

HILLTOP: Heather Patrice Boussy, Bachelor of Science in Education

HINTON: Kimberly S. Cox, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Angela Kay Lewis, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Jonathan Andrew Lipscomb, Bachelor of Science in Education, Bachelor of Science in Environmental Geosciences; Rebecca Amy Meadows, Regents Bachelor of Arts; Meredith Evelyn Smith, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Chad Allen Spade, Bachelor of Social Work

HUNTINGTON: Erin Rose Taylor, Bachelor of Arts, Cum Laude

HUTTONSVILLE: Brooke Renee Hannah, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude; Cody M. Hannah, Bachelor of Science in Business Administration

IAEGER: Chasity Ann Kennedy, Bachelor of Science in Education, Bachelor of Arts, Cum Laude; Chelsea Nicole Riffe, Bachelor of Science in Business Administration

JONBEN: Lorie Michele Pegram, Bachelor of Science in Education

KEARNEYSVILLE: Bradley Malone Dugan, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

KEGLEY: Daniel G. Ellison, Bachelor of Science in Business Administration; Kenneth E. Young, Jr., Regents Bachelor of Arts

KENNA: Stephanie Lynn Brown, Bachelor of Social Work

LASHMEET: Shawn M. Clisso, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Heather Nicole Farley, Bachelor of Social Work, Cum Laude

LEON: James Arnold Blankenship, Bachelor of Arts

LEWISBURG: Charles Francis Eary, Regents Bachelor of Arts; Garrett Thomas McCormick, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

MACARTHUR: Erik James Gardner, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude

MAN: Daniel Jonathan Jude, Bachelor of Arts

MEADOW BRIDGE: Tanyetta Marie Bragg, Bachelor of Arts; Melinda G. Harrah, Bachelor of Social Work, Cum Laude

MORGANTOWN: Connie Sue McClurg, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude; Sterling Alexander Snyder, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude

MOUNDSVILLE: Zachary Lawrence Whitfield, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude

MOUNT HOPE: Amanda S. Bailey, Bachelor of Science in Education; Tina Marie Farnsworth, Regents Bachelor of Arts; Brian J. Hatcher, Bachelor of Science in Computer Information Systems, Summa Cum Laude; Brittany L. Martin, Bachelor of Social Work, Cum Laude

MULLENS: Jillian Renee Bailey, Bachelor of Arts in Communication Arts, Magna Cum Laude; Chelsey Marquita-Lynn Rowe, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Derek Adam Royse, Bachelor of Science in Computer Information Systems, Magna Cum Laude; Brittany Nicole Sizemore, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

NAOMA: Heather Dawn Dickens, Bachelor of Social Work                                               

NETTIE: Josselyn Annick Hypes, Bachelor of Social Work

NEWTON: Colter Seth Taylor, Bachelor of Science, Cum Laude

NIMITZ: Stephanie Nichole Lacy, Bachelor of Arts; Justin Ray Pugh, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

OAK HILL: Richard Michael Cortines, Jr., Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Britni Reneé Gibson, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Christopher Ronald Pennington, Bachelor of Arts, Field Honors: Geography with emphasis in CART/GIS; Matthew David Sydnor, Regents Bachelor of Arts; Jacquetta Dawn Tyree, Regents Bachelor of Arts

OCEANA: Madonna Sue Gilco, Regents Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Kara Proffit Keyes, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Lindsay Jordan Scott, Bachelor of Social Work, Cum Laude

ODD: Carolyn Marie Lilly, Bachelor of Science in Education

PADEN CITY: Kristina Elyse Rustemeyer, Bachelor of Arts

PANTHER: Molly Lou Matney, Bachelor of Science in Education

PETERSTOWN: Samantha Marie Owens, Bachelor of Arts in Communication Arts

PHILIPPI: Haleigh Dawn Smith, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude

PINEVILLE: Jesseca Frances Adkins, Regents Bachelor of Arts; Michelle Nicole Daniels, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

POCA: Julianna Rae Phillips, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude

PRINCETON: Seth Alan Angell, Bachelor of Science in Education; Jacob P. Antoine, Bachelor of Science, Summa Cum Laude; Aaron K. Arnold, Associate of Arts in Office Supervision; Michael Robert Atwell, Regents Bachelor of Arts; Jami Michelle Buckner, Bachelor of Science in Education; Susan R. Carrico, Bachelor of Social Work; Wei Chen, Bachelor of Science in Business Administration; Hannah Grace Clark, Bachelor of Arts; Barry Lee Cline, Regents Bachelor of Arts; Rachel McAfee Cole, Regents Bachelor of Arts; Tonia Lynn Comer, Regents Bachelor of Arts; Katelyn Dawn Cook, Bachelor of Science in Education; Jessica Dawn Crotts, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Samantha Jo Dinkins, Bachelor of Social Work, Summa Cum Laude; Ashleigh Danielle Dotson, Bachelor of Arts, Cum Laude; Jonathan Matthew Dotson, Regents Bachelor of Arts; Joshua E. Easter, Bachelor of Arts; Annie Kate Marie Fancher, Bachelor of Science in Business Administration; Brandon Michael Farmer, Regents Bachelor of Arts; Jesse Hannah Finkey, Bachelor of Arts, Bachelor of Social Work, Cum Laude; Phil Bonham Fry, Regents Bachelor of Arts; Keiara Michele Galloway, Bachelor of Science in Business Administration; Joshua David Gelinas, Bachelor of Arts; Courtney Cheyenne Gibson, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Craig Robert Gilpin, Bachelor of Science in Business Administration, Field Honors: Accounting; Sarah M. Haltom, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude; Caitlin Nichole Hamer, Bachelor of Science in Business Administration; Samantha Irene Harris, Bachelor of Social Work; Ashley C. Harvey, Bachelor of Social Work, Cum Laude; Casey Lane Hazlewood, Bachelor of Science, Summa Cum Laude; Erica Beth Hogan, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude; Tony B. Keiling, Jr., Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Ashley Nicole Lecco, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude; Linda L. McConnell, Regents Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Angela Janette Whittington Niday, Bachelor of Science in Education; Malarie Brooke Ours, Bachelor of Arts, Cum Laude; Aaron Lee Owens, Bachelor of Science in Education; Dalton James Paul, Bachelor of Arts in Communication Arts, Cum Laude; Amanda Denise Pendry, Bachelor of Arts, Bachelor of Social Work, Summa Cum Laude; Mark Robert Peters, Bachelor of Science in Business Administration; Ashleigh Aliceson Price, Bachelor of Science, Cum Laude; Coleman Paul Price, Bachelor of Science in Business Administration; Anna L. Rebich, Regents Bachelor of Arts; Brent Alexander Roark, Bachelor of Science in Athletic Training; Jessica L. Rowe, Bachelor of Science; Leslie Michele Sexton, Bachelor of Social Work; Dana B. Sizemore, Bachelor of Social Work; Kimberly Marie Sutphin, Bachelor of Arts, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Amber Leanne Terry, Bachelor of Science in Business Administration; Kristopher Anthony Tetrault, Bachelor of Science in Education; Emily S. Thomas, Regents Bachelor of Arts; Rhonda M. Thomas, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Courtney Faith Waller, Bachelor of Arts; James E. Workman, Bachelor of Science in Education

PROSPERITY: Ilona Puanani Brown, Regents Bachelor of Arts

RACINE: Megan Elizabeth Weikle, Bachelor of Arts

RAVENSWOOD: Victoria Marie Ellis, Bachelor of Arts in Communications Arts, Cum Laude

RED HOUSE: Danielle Marie Knight, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

RIPLEY: Sevin Christian Eldridge, Bachelor of Arts

ROCK VIEW: Lisa Karen Workman, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude

RONCEVERTE: Haley Kathryn White, Bachelor of Arts, Bachelor of Science in Education

SANDSTONE: Felicia Danielle Stover, Bachelor of Science, Summa Cum Laude

SAXON: Meghan Ryan Brown, Bachelor of Social Work, Summa Cum Laude

SCOTT DEPOT: Joshua Patrick Clark, Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies; Alex Patrick Ryan, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

SECONDCREEK: Mirrandia Shawntell Ward, Bachelor of Arts

SETH: Cody Owen Elswick, Bachelor of Arts; Demi Kirk, Bachelor of Science; Donnie Kirk, Bachelor of Arts, Bachelor of Science in Environmental Geosciences

SHADY SPRING: Jessica Lea Chernutan, Bachelor of Social Work; Robert Michael Ortiz, Bachelor of Science;  Dustin Dwayne Walker, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

SHEPHERDSTOWN: Jason D. Brackett, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

SOUTH CHARLESTON: Robert Francis Parker, III, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

SPANISHBURG: Coty James Vaught, Bachelor of Science in Business Administration

SPENCER: Pamela Sue Griffith, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude

SPRING DALE: Justin Alexander Bennett, Bachelor of Arts, Cum Laude

ST. ALBANS: Angela Marie Bolda-Shamblin, Bachelor of Arts, Cum Laude

STANAFORD: Holly Marie Willmeth, Bachelor of Science in Business Administration

SUMMERSVILLE: Ian Andrew Jones, Bachelor of Arts; Foster Joel Sheppard, Bachelor of Arts, Cum Laude; Carson Leigh Sibbett, Bachelor of Arts

SURVEYOR: Anna Nicole Peters, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Cum Laude

TALCOTT: Jerry L. Roy, Bachelor of Science in Business Administration

UNION: Timothy Hunter Hiner, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Andrew Mark Sanders, Bachelor of Arts

VICTOR: Sabrina Fay Farnsworth, Regents Bachelor of Arts

WARRIORMINE: Scotty R. Hagerman, Bachelor of Arts, Field Honors: Geography

WELCH: Stephen Patrick Ford, Bachelor of Science

WHARTON: Kyle Anthony Harvey, Bachelor of Science

WHITE OAK: Nicole MeShelle Suptic, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude

 

OUT-OF-STATE:

 

COLORADO SPRINGS, COLORADO: Sally Tixier Wright, Regents Bachelor of Arts

NEWARK, DELEWARE: Nicole C. Jarrell, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

ASHBURN, GEORGIA: Howard P. Jordan, Regents Bachelor of Arts

FREDERICK, MARYLAND: Derek Ryan Bostelman, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

HAGERSTOWN, MARYLAND: Joseph Raymond Miller, V, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

MECHANICSVILLE, MARYLAND: Genevieve Louise Hatcher, Bachelor of Science in Business Administration

PRINCESS ANNE, MARYLAND: Samuel Woodland Jackson, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

HILLSBOROUGH, NEW JERSEY: Sydney Peason, Bachelor of Arts, Bachelor of Science in Business Administration

SPRING VALLEY, NEW YORK: Jasmin Sutherland, Bachelor of Science in Education

BOONE, NORTH CAROLINA: Greg Lee Stamp, Bachelor of Arts in Communication Arts       

CLEMMONS, NORTH CAROLINA: Tyler Evan Coyle, Bachelor of Science in Business Administration

HUNTERVILLE, NORTH CAROLINA: Alan Frederick McCreary, Bachelor of Science in Environmental Geosciences

MCCLURE, PENNSYLVANIA:  Christopher L. Baker, Bachelor of Arts

LEXINGTON, SOUTH CAROLINA: Tim H. Rawlings, Regents Bachelor of Arts

SEYMOUR, TENNESSEE: Rebecca Leah Dunham, Regents Bachelor of Arts

LEWISVILLE, TEXAS: Wendy M. Stewart-Hamilton, Regents Bachelor of Arts

ALEXANDRIA, VIRGINIA: Einstine Obena Owusu, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

BLUEFIELD, VIRGINIA: Kathrine Paige Jenkins, Bachelor of Science in Education, Field Honors: Multi-categorical SPED K-6

CATAWBA, VIRGINIA: Martha Louise Garman, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

CHRISTIANSBURG, VIRGINIA: Bradley Davis Cox, Bachelor of Arts

CLEVELAND, VIRGINIA: Kacie Nicole Collins, Bachelor of Science

CLIFTON FORGE, VIRGINIA: Caleb Allen Harrison, Bachelor of Science in Environmental Geosciences, Cum Laude; Meghan Elizabeth Kinkead, Bachelor of Science in Athletic Training; Kenneth Shane Little, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

COVINGTON, VIRGINIA: Daniel Austin Bess, Bachelor of Arts in Communication Arts; Lindsay Faye Crance, Bachelor of Arts in Communication Arts; Mattie Lynne Jones, Bachelor of Science in Interdisciplinary Studies; Cory Lee Shinault, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Cum Laude

GLEN ALLEN, VIRGINIA: Ashley M. Barker, Regents Bachelor of Arts

GROTTOES, VIRGINIA: Alisha Dawn Newcomb, Bachelor of Science

HERNDON, VIRGINIA: Katheryn Lynn Gates, Bachelor of Arts

LEBANON, VIRGINIA: Travis Douglas McReynolds, Regents Bachelor of Arts

MANASSAS, VIRGINIA: Ryan Aubrey Weatherholtz, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Magna Cum Laude

MARION, VIRGINIA: Garrett Adam Johnson, Bachelor of Science; Melanie Renee Rice, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Cum Laude

MIDLOTHIAN, VIRGINIA: Andrea Jahnin Bertrand, Bachelor of Science in Business Administration

NARROWS, VIRGINIA: Justin Lee Waldron, Bachelor of Science in Education

ORANGE, VIRGINIA: Karli Samantha Nelson, Bachelor of Science in Education

PAINT BANK, VIRGINIA: Mark Anthony Ellison, Bachelor of Science

ROANOKE, VIRGINIA: Samantha Krystin Webster, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Cum Laude; Quinten Chandler Whalen, Bachelor of Science in Business Administration

TAZEWELL, VIRGINIA: Peggy Jean Wilson, Regents Bachelor of Arts

 

INTERNATIONAL:

 

BOGATA, COLOMBIA: Laura Leon, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

DURHAM, ENGLAND: Stephanie Elizabeth Peareth, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

BALKUKMARI, NEPAL: Suman Maharjan, Regents Bachelor of Arts  

KATHMANDU, NEPAL: Himani Acharya, Regents Bachelor of Arts; Imisha Gurung, Regents Bachelor of Arts; Pashi Sherpa, Regents Bachelor of Arts
NAVARRA, SPAIN: Marina Erice, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

DIEGO MARTIN, TRINIDAD AND TOBAGO: Melissa Marie Woo Ling, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

ADANA, TURKEY: Mehmet Ergel, Regents Bachelor of Arts

HANOI, VIETNAM: Khiem Manh Ho, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude; Linh Dam Nguyen, Bachelor of Science in Business Administration; Tam Khanh Troung, Bachelor of Science in Business Administration; Hung T. Vo, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Ngoc Ha Minh Vu, Bachelor of Science; Tung Minh Vu, Bachelor of Science in Business Administration, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

-CU-