Concord University Holds Sixteenth Fall Commencement

For Immediate Release: 
Dec 13 2014

CONTACT:  Sarah Dalton

Concord University

Office of Advancement

PO Box 1000, Athens, WV 24712

(304) 384-6312, news@concord.edu

www.concord.edu         

  

Candidates for graduation – both graduate and undergraduate – are included at the end of this file along with a photo of the valedictorian.

 

CONCORD UNIVERSITY HOLDS SIXTEENTH FALL COMMENCEMENT

 

ATHENS, W.Va. – Concord University held its Sixteenth Annual Fall Commencement on Saturday, Dec. 13, 2014. The ceremony began at 11 a.m.in the main gym of the Leslie R. and Ruby Webb Carter Center.

Graduate and undergraduate candidates meeting requirements for graduation in December 2014 participated. Concord’s registrar’s office reports that nine graduate candidates applied for graduation along with 148 undergraduate candidates.

Valedictorian for the Fall 2014 class is Joshua Paul Beverly of Beckley, W.Va. Beverly received two degrees: a Bachelor of Science in Education, summa cum laude, and a Bachelor of Science, summa cum laude. His majors were Secondary Education with a Mathematics 5-Adult teaching field, and Mathematics Comprehensive with a minor in statistics.

Beverly plans to attend graduate school next fall. He is currently employed full-time teaching math at a local high school through a program at Concord.

An honorary doctorate was presented to Ms. Betty J. Wilkes of Beckley, W.Va. Wilkes, who graduated from Concord in 1941, received the degree of Doctor of Humanities, honoris causa.

She was recognized for her dedication to education, philanthropy, and community service. After earning her undergraduate degree from Concord and a master’s degree from West Virginia University, she devoted her professional life to education. Her teaching career in Raleigh County, West Virginia spanned more than 40 years.

Her community service, volunteerism and philanthropic heart are legendary in southern West Virginia. She has been honored with numerous awards including the YMCA of Southern West Virginia’s Spirit of Beckley Community Service Award and the Concord University Alumni Association’s Golden Alumnus Award. Both honors she shared with her late sister, Joan Wilkes, who graduated from Concord in 1942.

The Wilkes’ generosity extends to their alma mater with a long history of support for alumni, students and all Concordians. The Wilkes Family Chapel in University Point is named in honor of the extraordinary support and contributions Betty and Joan provided to Concord and to the field of education. This legacy of giving is further reflected in the collection of carnival glass that belonged to their late sister, Grace Wilkes, and that is displayed in the Wilkes Museum in University Point. (Ms. Wilkes was unable to attend the ceremony.)

A reception was held in the Carter Center small gym following the ceremony.

Concord University’s Technology Services Department recorded the commencement ceremony.   DVDs may be purchased for $20 each and may be ordered by calling 304-384-5126. DVDs will be shipped within four to six weeks of commencement.

 

PHOTO OF VALEDICTORIAN BELOW

 

Joshua Paul Beverly

Valedictorian

 

Following are the candidates for graduation for December 2014, beginning with master’s candidates, followed by undergraduate candidates.

 

MASTER’S CANDIDATES FOR GRADUATION

 

WEST VIRGINIA

 

BLUEFIELD: Kayla Renee Blankenship, Master of Education

HERNDON: Tammy Michelle Sizemore, Master of Education

KENNA: Julie Amber Harrison, Master of Education

MACARTHUR: Rebecca Jo Chapman, Master of Arts in Health Promotion

MOUNT HOPE: Sarah Beth Martin, Master of Education

ROCK: Megan Na’cole Hazel Godfrey, Master of Education

SINKS GROVE: Courtney Merritt Jesser, Master of Arts in Teaching

UNION: Lisa D. Arthur, Master of Education

 

OUT-OF-STATE

 

OKLAHOMA CITY, OKLAHOMA: *Taylor Longley, Master of Education

 

UNDERGRADUATE CANDIDATES FOR GRADUATION

 

WEST VIRGINIA

 

ALDERSON: Rebekah Renae Kirby, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Sheena Nicole Pendley, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude

ATHENS: Steven Chad Brown, Bachelor of Arts, Bachelor of Arts in Communication Arts; Ashley Wade Hanna, Bachelor of Science in Education, With Honors in Multi-categorical Special Education; Cierra Danielle Jackson, Bachelor of Arts; John Michael Marcum, Regents Bachelor of Arts; Mariluz Siemerling, Regents Bachelor of Arts; Michael Gregory Testerman, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude

BALLARD: Frances Diane Wise, Regents Bachelor of Arts

BEAVER: Kayla Michelle Bolen, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Crista LeAnn Crews, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Chaz Michael McPeake, Regents Bachelor of Arts; Brenda Carol Riles, Regents Bachelor of Arts; Kaitlyn Leigh Withrow, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude

BECKLEY: Camisha Shenelle Alexander, Bachelor of Science in Interdisciplinary Studies; Joshua Paul Beverly, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude, Bachelor of Science, Summa Cum Laude; Courtney Lynn Buchanan, Bachelor of Arts; Charles Hunter Cline, Bachelor of Science in Business Administration; Angela T. Gonzalez, Bachelor of Arts; Brandon Stuart Haynes, Bachelor of Science in Education; Kayla Michelle Howell, Regents Bachelor of Arts; *Christopher Adam Legg, Regents Bachelor of Arts; Nicholas Alan Mays, Regents Bachelor of Arts; Daniel Lloyd Phoebus, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Stacy Nicole Quesenberry, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Brenda Gail Short, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Phul Maya Tamang, Regents Bachelor of Arts; Santosh Timilsina, Regents Bachelor of Arts; Brittany Blair Todd, Regents Bachelor of Arts; Whytni Mishel Willis, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude

BLUEFIELD: Samuel Clayton Dobson, Bachelor of Science in Education; John Nathan Andrew Fair, Bachelor of Arts; Leesa Marie Fair, Bachelor of Social Work, Cum Laude; Mycah Elizabeth George, Bachelor of Arts in Communication Arts, Magna Cum Laude; Chelsea Danielle Jones, Bachelor of Science in Education; Nathaniel Jo-Walker Lawrence, Bachelor of Arts; Jacob Blaine Lilly, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Andrew Garnie Miller, Bachelor of Arts; Traci Nicole Sexton, Bachelor of Science in Education

BRADLEY: Joshua Keith Cottle, Bachelor of Arts; Tashauna Lea Fontana, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Aaron Hacker, Regents Bachelor of Arts

BUCKEYE: Ethan Gregory Lash, Bachelor of Arts

CAMP CREEK: Tyler Keith Farley, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Kelley Lyn Lilly, Regents Bachelor of Arts

CHARLESTON: Erin Elizabeth Cook, Bachelor of Arts, Cum Laude; Jonathan Edward Radcliff, Bachelor of Arts, Cum Laude

CLAY: Stephanie Jo Adkins, Regents Bachelor of Arts

COOL RIDGE: Eric Samuel Cannetti, Bachelor of Science; Ashley Marie Clemens, Bachelor of Arts; Jonathan Daniel Kade, Bachelor of Science

CRAB ORCHARD: Laura Elizabeth Adkins-Coalson, Bachelor of Science in Education

DANIELS: Ronald Gerald Maniece, Regents Bachelor of Arts; Gary Steven Sawyers, Regents Bachelor of Arts; Haley Elizabeth Snyder, Bachelor of Science; Haley LeeAnn Weddle, Bachelor of Arts

ECCLES: Carla Jene Mollohan, Bachelor of Science in Education

FAIRDALE: Corey Alan Boothe, Bachelor of Arts, Cum Laude

FAYETTEVILLE: Benjamin William Casto, Bachelor of Arts; Jordan Eric Roark, Bachelor of Science in Business Administration

GERRARDSTOWN: Nicole Landan Carinelli, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

GIVEN: Victoria Lynn McClain, Bachelor of Science

GREENVILLE: Erin Elizabeth Ellison, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude

HICO: Noah Hunter Sparks, Bachelor of Science in Education

HINTON: Callie Ann Hayes, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Magna Cum Laude; Kirsten Alexandra Trainum, Bachelor of Arts

HURRICANE: Abby Paige Barber, Bachelor of Science in Business Administration

KIMBALL: Corie Jean Graham, Bachelor of Science in Business Administration, Bachelor of Science

LASHMEET: Tina Louise Burks, Bachelor of Social Work, With Honors in Social Work

LERONA: Virginia Catherine Mann, Bachelor of Arts, Cum Laude

LINDSIDE: Evin Drake Dusold, Bachelor of Science in Education

MABSCOTT: Summer Alkea Bivins, Bachelor of Social Work

MARMET: Donald Anthony Jones, Bachelor of Arts

MATEWAN: Bambi Lynn Murphy, Regents Bachelor of Arts

MEADOW BRIDGE: Katherine Kristin Smith, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

MOUNT HOPE: Sarah Miller Haye, Bachelor of Science in Education; Kimberly Leanne Sexton, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

OAK HILL: Michelle Dawn Hylton, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude; Gabrielle Ann McQuerrey, Regents Bachelor of Arts; Dustin Allen Nuckels, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude

OCEANA: Amelia Sue Mullens, Bachelor of Science in Education

PARKERSBURG: Nicolette Marie Morales, Bachelor of Social Work

PETERSTOWN: Joshua Gregory Phipps, Bachelor of Arts; Elisabeth Michelle Spangler, Bachelor of Science in Education

PINEVILLE: Lori Shaun Pettus, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude

PIPESTEM: Dixie L. Terrell, Regents Bachelor of Arts

PRINCETON: Samantha Jo Clark, Regents Bachelor of Arts; Aiesha Lenelle DeWitt, Regents Bachelor of Arts; Dana Marie Fields, Bachelor of Arts; Emily Heather Finley, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Melissa Ann Gillespie, Regents Bachelor of Arts; Monica Lee Gilpin, Bachelor of Arts, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; James R. Holmes, Bachelor of Arts; Jessica Rose Lester, Associate of Arts in Office Supervision; Linda L. McConnell, Regents Bachelor of Arts, Summa Cum Laude; Courtney Dawn Murphy, Bachelor of Science in Business Administration; *Michael J. Robinson, Bachelor of Science in Business Administration; Jessica Anne Sheppard, Regents Bachelor of Arts; Cindy Marie Steele, Bachelor of Science in Education, Bachelor of Arts; Elizabeth Renee Vest, Bachelor of Arts; Kiersten Brook White, Bachelor of Arts; Cara Elizabeth Whitlow, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Stacy Lynn Wright, Regents Bachelor of Arts

RONCEVERTE: Rebecca Christina Coleman, Regents Bachelor of Arts; Caitlin Dalton Long, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Bren Tyler Pittsenbarger, Bachelor of Science in Computer Information Systems, Magna Cum Laude

SHADY SPRING: Holly Victoria Kuhn, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Kyndl Lexus McMillion, Associate of Arts in Office Supervision; Bethany Anne Serdoz, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude; David Dekotal Sharpe, Regents Bachelor of Arts

SPANISHBURG: Kristie Yvonne Taylor, Bachelor of Science, Cum Laude

SUMMERSVILLE: Foster Joel Sheppard, Bachelor of Arts, Cum Laude; Abigail Lea Walton, Bachelor of Science in Education

TALCOTT: Celese Sharon Browning, Bachelor of Science in Education

UNION: Travis Dustin Allen, Bachelor of Science in Education; Cody Cameron Parker, Bachelor of Science; Mariah Dawn Patterson, Regents Bachelor of Arts

WARRIORMINE: Sarah Ashley Muncy, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

WEST HAMLIN: Jacob Heath Lucas, Bachelor of Science in Business Administration

WILLIAMSTOWN: Adam Ray Weaver, Bachelor of Arts, Cum Laude

WINFIELD: Rebecca Ashley Lovejoy, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Allison Marie Pennington, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude

 

OUT OF STATE

 

JACKSONVILLE, FLORIDA: David James Darvalics, Regents Bachelor of Arts

HAGERSTOWN, MARYLAND: Marie Annett Russell, Bachelor of Arts

OWINGS, MARYLAND: Albert Lee Blevins, Jr., Bachelor of Science in Business Administration

SILVER SPRING, MARYLAND: Brytni Mikayla Willis, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude

SUNSET BEACH, NORTH CAROLINA: Rebecca Jane Albin, Regents Bachelor of Arts

NORTH WALES, PENNSYLVANIA: Brandon P. Costa, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

GROTON, VERMONT: Jessica Marie Herbert, Bachelor of Arts

ABINGDON, VIRGINIA: Zachary Levi Arms, Bachelor of Arts

ALEXANDRIA, VIRGINIA: Einstine Obeng Owusu, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

ASHBURN, VIRGINIA: Brittany Nichole Loveless, Bachelor of Arts

BASYE, VIRGINIA: Kallyn Danielle Northrup, Bachelor of Science in Education

BLAND, VIRGINIA: Alan J. Lang, Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies; Garrett Andrew Mustard, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Kirby Dawn Mustard, Bachelor of Science in Education, Cum Laude, Bachelor of Arts, Cum Laude

BLUEFIELD, VIRGINIA: Lynnette Shawn Bourne, Bachelor of Social Work, Cum Laude

CHESAPEAKE, VIRGINIA: Colton Alexander Cox, Bachelor of Science in Education

COVINGTON, VIRGINIA: Hannah Maye Dressler, Bachelor of Arts; Owen Junior Nickle, Bachelor of Arts, Cum Laude

HAMPTON, VIRGINIA: Bridget Marie Branick, Bachelor of Arts

MIDLOTHIAN, VIRGINIA: Donald Maurice Holmes, Jr., Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

MOUNT SIDNEY, VIRGINIA: Jared Allen Kline, Bachelor of Arts in Communication Arts, Summa Cum Laude

NINDE, VIRGINIA: Patricia Rose Niznik, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

STAUNTON, VIRGINIA: Matthew Scott Wenger, Bachelor of Science

SUGAR GROVE, VIRGINIA: Shawnee Lynn Marie Carnett, Bachelor of Science in Education

WHITETOP, VIRGINIA: Cory Isaac Wiles, Bachelor of Science in Business Administration

 

INTERNATIONAL

 

RIO DE JANEIRO, BRAZIL: Daniel Benoliel Contente, Bachelor of Science in Business Administration

NEWAKOT, NEPAL: Phul Maya Tamang, Regents Bachelor of Arts

ANSAN, SOUTH KOREA: Jin Seok Kwak, Bachelor of Science in Business Administration

HANOI, VIETNAM: Linh Thi My Nguyen, Bachelor of Science in Business Administration

HO CHI MINH CITY, VIETNAM: Cuong Quoc Nguyen, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude

 

*August 2014 Graduate

 

 

-CU-