Concord University Holds Seventeenth Fall Commencement

For Immediate Release: 
Dec 12 2015

CONTACT:  Sarah Dalton

Concord University

Office of Advancement

PO Box 1000, Athens, WV 24712

(304) 384-6312, news@concord.edu

www.concord.edu         

 

Candidates for graduation – both graduate and undergraduate – are included at the end of this file.

 

CONCORD UNIVERSITY HOLDS SEVENTEENTH FALL COMMENCEMENT

 

ATHENS, W.Va. Concord University held its Seventeenth Annual Fall Commencement on Saturday, Dec. 12, 2015 in the Leslie R. and Ruby Webb Carter Center. The ceremony began at 11 a.m. in the main gym.

Graduate and undergraduate candidates meeting requirements for graduation in December 2015 participated.

Along with candidates for graduation from West Virginia, candidates from out-of-state represent: Virginia, Maryland, Ohio, Florida, North Carolina, Pennsylvania, Connecticut, New York and Michigan. International students representing Japan, Nepal, Mauritania and Brazil are also among the candidates for graduation. The Fall 2015 class includes five veterans.

Valedictorian for the Fall 2015 class is Amber Nicole Lynn Jessee of Princeton, W.Va. Jessee received a Bachelor of Science in Education, summa cum laude. Her majors are Elementary Education (K-6) and Early Childhood Special Education (PreK-K).

Two honorary degrees were presented during the ceremony. Arthur J. “Pete” Ballard of Peterstown, W.Va. received an Honorary Doctorate of Humanities, honoris causa. Ballard graduated from Concord in 1953 and has achieved acclaim as an artist and an educator. He has received numerous honors during his career including recognition from the state of West Virginia.

An Honorary Doctorate of Humanities, honoris causa was presented posthumously to James D. “Jim” Connolly. A resident of Princeton, W.Va., Connolly founded Conn-Weld Industries, growing the business into a successful international venture. He established a scholarship at Concord which has helped area students attain a college education and was a dedicated leader in the community.

R. Booth Goodwin II, United States Attorney for the Southern District of West Virginia, served as keynote speaker.

Greetings from the United States Senate were delivered by Mike Browning, regional coordinator, on behalf of the Honorable Joe Manchin, III. Jordan Maynor, field representative, brought greetings from the United States House of Representatives on behalf of U.S. Representative Evan Jenkins.  Kay Goodwin, cabinet secretary for the West Virginia Department of Education and the Arts, offered greetings from the West Virginia Department of Education and the Arts. West Virginia Senate President William “Bill” Cole delivered greetings from the West Virginia Senate.

Concord University President Kendra Boggess issued the welcome. Greetings from the Board of Governors were delivered by Elliot Hicks, chair of the Board of Governors. Dr. Susan Williams, faculty president, offered greetings on behalf of the faculty. Greetings from the Alumni Association were brought by Rose Kessinger, president of the Alumni Association. Ronni Wood, president of the Student Government Association, delivered greetings from the Student Government Association. Valedictorian Amber Nicole Lynn Jessee also offered remarks.

The Concord University Band and the ConChords provided musical selections prior to and during the program.  A reception was held in the Carter Center small gym following the ceremony.

Concord University’s Technology Services Department recorded the commencement ceremony.   DVDs may be purchased for $20 each and may be ordered by calling 304-384-5126. DVDs will be shipped within four to six weeks of commencement.

 

FOUR PHOTOS ATTACHED BELOW

Valedictorian Amber Nicole Lynn Jessee of Princeton, W.Va.

 

 

Accepting the posthumous honorary degree in honor of Mr. James “Jim” Connolly are, from left, his children

 Mr. Mike Connolly and Ms. Pat McCormick, and family friend Mr. Tom Giffen.

Concord University President Kendra Boggess is shown at right.

 

 

Concord University President Kendra Boggess presents Mr. Arthur “Pete” Ballard

with a citation in recognition of his honorary doctorate.

 

 

Concord University’s Seventeenth Annual Fall Commencement

 

Concord University Photos by Lance McDaniel

 

MASTER’S CANDIDATES FOR GRADUATION

 

WEST VIRGINIA

 

BECKLEY: Anne Elizabeth Baker, Master of Education; Angela Louise Hughes, Master of Education; Megan Leiann Shea, Master of Education; Linda N. Shirley, Master of Education; Bethany Karyn Stafford, Master of Education; Ryan Patrick Stafford, Master of Education

BLUEFIELD: Heather Marie Lane, Master of Education; Melaina Downer Whitt, Master of Education

DANIELS: Lesli Marie Jarrell, Master of Education

GARY: Gary Lee Fisher, Master of Social Work

HUNTINGTON: Brandy Suellen Hardin, Master of Social Work

KIMBALL: Marsha Faye Phillips, Master of Social Work

MAYBEURY: Tammi Michelle Steele, Master of Education

POCA: Andrea Grace Blankinship, Master of Social Work

PRINCETON: Samantha Jane Duncan, Master of Education; Victoria Ann Grogan, Master of Education; Teresa Jo Guill, Master of Education; Savanna Hope Holt, Master of Education;

Brittany Ann Lippencott, Master of Education; Chasity LaDain Sigler, Master of Social Work; Leeann Dawn Taylor, Master of Education; Amber LeeAnn Woods, Master of Education

SHADY SPRING: Melissa May Workman, Master of Education 

SINKS GROVE: Mary Lindsey Evans, Master of Education

SKELTON: Rosa Katlin Giambanco, Master of Social Work

 

OUT-OF-STATE

 

RICHLANDS, VIRGINIA: Heather Nicole Jordan, Master of Education 

 

UNDERGRADUATE CANDIDATES FOR GRADUATION

 

WEST VIRGINIA

 

ATHENS: Savannah JoAnne Ballengee, Bachelor of Science in Environmental Geosciences, Summa Cum Laude; Natasha Rochelle Cline, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude; Tammy Lynn Haynie, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Weston Kent Keith, Bachelor of Science in Recreation Tourism Management, Cum Laude; Daria Nikolaeva, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude; Jordan Dominique Weitzel, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude

BEAVER: Michelle Lynn Schrader, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude

BECKLEY: Katy Joy Cole, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude; Zachary Allen Cook, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude; Mark Phillip Gunther II, Bachelor of Science in Computer Information Systems, Magna Cum Laude; Leslie Ann Hamby, Regents Bachelor of Arts; Rebekah Joy Lewis, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Emilee Madison McNeal, Bachelor of Arts, Cum Laude; Bridgette Maria Morris, Bachelor of Arts in Communication Arts; Gabriela Alexandra Munoz, Bachelor of Social Work; Kaitlyn Megan O’Neal, Regents Bachelor of Arts; MacKenzie Renee Prince, Bachelor of Science; Jennifer Millette Robinson, Bachelor of Arts; Nima Gyalden Sherpa, Regents Bachelor of Arts; Santosh Timilsina, Regents Bachelor of Arts; Hunter Rego Walker, Bachelor of Arts, Cum Laude; Taylor Nichole Wilborn, Regents Bachelor of Arts; Jordan Danielle Wright, Regents Bachelor of Arts

BLUEFIELD: Rachel Michelle Bohannan, Bachelor of Arts; Keith Trae-Nelle Ferguson, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Curtis Jason Gibson, Regents Bachelor of Arts; Robert E. Green, Jr., Bachelor of Science in Education, With Honors in Health Education; Amber Nichole Holdren-Burnopp, Bachelor of Science in Education; Michelle Lynn Shumate, Regents Bachelor of Arts; Jessica Ann Thompson, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

BRADLEY: William Damon Brown II, Regents Bachelor of Arts

BRADSHAW: Bryna Marla Addair, Bachelor of Science

CAMP CREEK: Krystal Rayshelle Frost, Bachelor of Social Work

CLOTHIER: Jacob Donald Smutko, Bachelor of Arts

CORE: Leanne Denise Watson, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude

CRAB ORCHARD: James Edgar Dayton, Bachelor of Science; Michael Ray Green, Bachelor of Science in Environmental Geosciences; Hunter Ryan Horton, Bachelor of Arts; Stacie Danette Pinardo, Bachelor of Science in Education, With Honors in Special Education

DANIELS: Samantha Renee Bennett, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Darrell Luther Frasier, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Gary Steven Sawyers, Regents Bachelor of Arts 

DOROTHY: James Samuel McClellan II, Bachelor of Arts

ELIZABETH: Kelley Ann Bunner, Bachelor of Arts

FAYETTEVILLE: Jody Dale Bryson-Hobbs, Regents Bachelor of Arts; Katelyn Renee Colagrosso, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

FOSTER: Tyler Jarrell Compston, Bachelor of Science in Business Administration 

GILBERT: Brittany Nicole Hatfield, Regents Bachelor of Arts

HARPERS FERRY: Cameron J. Russell, Bachelor of Science 

HICO: Morgan Brett Hypes, Bachelor of Science, Cum Laude; Sarah Katherine White, Bachelor of Arts in Communication Arts

HINTON: Briana Nicole Gunter, Bachelor of Arts in Communication Arts, Cum Laude;

Marie Louise Meadows, Regents Bachelor of Arts, Magna Cum Laude

KEARNEYSVILLE: Jeremy Ralph Getzandanner, Bachelor of Arts, Cum Laude

KEGLEY: Aaron Heath Young, Regents Bachelor of Arts

KIMBALL: Nicole Danielle Banks, Regents Bachelor of Arts

LESTER: Christopher Aaron Arbogast, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude

LEWISBURG: Greta Kuster Davis, Regents Bachelor of Arts; Karen Renee Mullins, Bachelor of Arts 

LINDSIDE: Kylene Babski Figle, Bachelor of Arts, With Honors in Advertising/Graphic Design and Studio Art; Lisa Lynn Spencer, Regents Bachelor of Arts; Elizabeth Marie Walsh, Bachelor of Science in Business Administration

MATHIAS: Tyler Travis Kerr, Bachelor of Science

MOUNT HOPE: Andrew Warren Thompson, Regents Bachelor of Arts

MULLENS: Kayla Elaine Deweese, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

NORTHFORK: Eddie Marie Dockery, Regents Bachelor of Arts

OAK HILL: Amber Lynn Bevans, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Cum Laude; Daniel G. Garcia, Bachelor of Arts; Audra Marie Haynie, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Suzanne Rebecca Skeldon, Bachelor of Science in Environmental Geosciences; Marcus Rashad Walker, Regents Bachelor of Arts

OCEANA: Jordan Elizabeth Manning, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude

PETERSTOWN: Joseph Andrew Evans, Bachelor of Science in Business Administration; Elisabeth Michelle Spangler, Bachelor of Science in Education

PINEY VIEW: Amanda Donn Bailey, Regents Bachelor of Arts

PRINCETON: Eric Stephen Arrington, Bachelor of Science in Environmental Geosciences; Alexandrea Lynn Bailey, Bachelor of Science; Jordan Blake Calfee, Bachelor of Arts; Laken Jade Croy, Bachelor of Science in Education; Katelyn Elizabeth Drake, Bachelor of Science in Education; Thomas Harold Himebaugh, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; Amber Nicole Lynn Jessee, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude; Jessica Rose Lester, Associate of Arts in Office Supervision; Jonathan Andrew Lloyd, Bachelor of Arts; Benjamin Adam Nester, Bachelor of Science in Education; Courtney Renae Phillips, Bachelor of Arts; Andrea LaRay Rollins, Bachelor of Arts; Robert Hannibal Salisbury, Regents Bachelor of Arts; Allison Renae Sizemore, Bachelor of Arts, Cum Laude; Lauren Madison Snead, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude; Daniel Garrett Swiney, Regents Bachelor of Arts; Amber Dawn Tilley, Bachelor of Science in Education; Rhonda Michelle Whitlow, Regents Bachelor of Arts; Sonya Marie Whittaker, Bachelor of Science

RAINELLE: Breanna Nicole Rider, Bachelor of Science in Education

RALEIGH: Robin Rosemary Abrams, Regents Bachelor of Arts

ROCK: Michael Lee Bailey, Bachelor of Science in Education; Eric Forrest Lawson, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

RODERFIELD: Noah Boyd Mitchem, Bachelor of Science

RONCEVERTE: Douglas Brian Richmond, Bachelor of Arts, Cum Laude

SCARBRO: Mary Beth Withrow, Bachelor of Science in Education

SHADY SPRING: Tanya Nicole Cox, Regents Bachelor of Arts

ST. ALBANS: Lindsey Nicole Shaffer, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Magna Cum Laude

SUMMERSVILLE: Nathan Carl Wilcox, Bachelor of Arts in Communication Arts

SYLVESTER: Ariel Ruth McGuigan, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

TALCOTT: Jennifer Kathleen Mann, Bachelor of Arts

UNION: Christina Lynn Allen, Bachelor of Science in Education, With Honors in Elementary Education; Christopher Dwayne Gill, Regents Bachelor of Arts

WAR: Victoria Paige Boardwine, Bachelor of Arts; Kaila Moranda McReynolds, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

WELLSBURG: Lauren Nicole Stevens, Bachelor of Science, Magna Cum Laude,

Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude

 

OUT-OF-STATE

 

BRIDGEPORT, CONNECTICUT: Jasmine Maeghi Jimenez, Bachelor of Arts

LITHIA, FLORIDA: Frances Diane Wise, Regents Bachelor of Arts

BALTIMORE, MARYLAND: Crystal C. Snipes, Bachelor of Science in Business Administration

BRUNSWICK, MARYLAND: Krysta Joy Johnson, Bachelor of Arts

HAGERSTOWN, MARYLAND: Timothy Brent Leather, Regents Bachelor of Arts

NEW MARKET, MARYLAND Gary Wayne Saylor, II, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

PARKVILLE, MARYLAND: Darrick Michael Williams, Bachelor of Arts

PERRYVILLE, MARYLAND: Rachel A. Eisel, Regents Bachelor of Arts 

TAKOMA PARK, MARYLAND: Andrew S. Gondor, Bachelor of Arts

FLUSHING, MICHIGAN: Paris Cathlene Wood, Bachelor of Science

WOODSTOCK, NEW YORK: Luis Angel Serrano, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

HAMPTONVILLE, NORTH CAROLINA: Allen Lee Johnson, Bachelor of Science in Business Administration

LENOIR, NORTH CAROLINA: Autumn Brooks Stella, Bachelor of Science in Education

BRISTOLVILLE, OHIO: Melea Diane Smith, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

CINCINNATI, OHIO: Alexander Nicholas Williams, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

GAHANNA, OHIO: William Henry Greathouse, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

PARMA, OHIO: Megan Colleen Little, Regents Bachelor of Arts

LANSDALE, PENNSYLVANIA: Jamie Lee Troskosky, Bachelor of Science in Education, Bachelor of Arts

CLIFTON FORGE, VIRGINIA: Jerrod Daniel Groves, Bachelor of Science in Business Administration

GRUNDY, VIRGINIA: Colby Aaron Church, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

HOT SPRINGS, VIRGINIA: Carla Ellyse Fry, Bachelor of Arts

MILLBORO, VIRGINIA: James Mason Harvey, Bachelor of Science in Business Administration

OAKWOOD, VIRGINIA: Zachary Tyler Justus, Bachelor of Science in Interdisciplinary Studies

PEARISBURG, VIRGINIA: Jake T. Munsey, Bachelor of Science in Education

ROANOKE, VIRGINIA: Melissa Grace Greenway, Regents Bachelor of Arts

ROCKY GAP, VIRGINIA: Maria Denise Taylor, Bachelor of Science in Education

ROWE, VIRGINIA: Chelsea Sabrina McGlothlin, Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies

TAZEWELL, VIRGINIA: Charles Donald Dunford, Regents Bachelor of Arts

 

INTERNATIONAL:

 

RIO DE JANEIRO, BRAZIL: Eduardo Luiz Gama Filho, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

URMA CITY, OKINAWA, JAPAN: Ryuki Mura, Bachelor of Science in Business Administration

NAUAKCHOTT, MAURITANIA: El Mouayed Abdellahi Ebi Bekrine, Bachelor of Arts, Cum Laude

KATHMANDU, NEPAL: Palmo Ghale, Bachelor of Science in Business Administration

 

-CU-

Persons with disabilities should contact Nancy Ellison, 1-304-384-6086 or 1-800-344-6679 extension 6086

if special assistance is required for access to an event scheduled by the University on campus.