Concord University Holds Eighteenth Fall Commencement

For Immediate Release: 
Dec 10 2016

For Immediate Release

December 10, 2016

 

Concord University

Office of Advancement

PO Box 1000, Athens, WV 24712

(304) 384-6312, news@concord.edu

www.concord.edu

 

After 4 p.m.

pitzer@concord.edu

304-384-5211

Candidates for graduation – both graduate and undergraduate – are included at the end of this file.

 

CONCORD UNIVERSITY HOLDS EIGHTEENTH FALL COMMENCEMENT

 

 

ATHENS, W.Va. – Concord University held its Eighteenth Fall Commencement on Saturday, Dec. 10, 2016 in the Leslie R. and Ruby Webb Carter Center. The ceremony began at 11 a.m. in the main gym.

       Graduate and undergraduate candidates meeting requirements for graduation in the summer of 2016 and in December 2016 participated. Included were 42 graduate candidates and 146 undergraduate candidates.

            Along with candidates for graduation from West Virginia, candidates from out-of-state represent: Virginia, Texas, Florida, South Carolina, Indiana, Maryland, California, North Carolina and the District of Columbia. International students representing Bangladesh, Romania, Japan and Nigeria are also among the candidates for graduation. The Fall 2016 class includes seven veterans and 39 individuals graduated with honors.

            Valedictorian for the Fall 2016 Class is Allyssa Dawn Painter of Sissonville, W.Va.  Painter received a Bachelor of Science in Education degree, summa cum laude. Her teaching field is Elementary Education K-6.

            Following graduation, Painter plans to teach in an elementary classroom in a general education class, a special education class, or a gifted class. She intends to continue her education by obtaining a master’s degree in gifted education.

            Concord University President Kendra Boggess issued the welcome. Greetings from the Board of Governors were delivered by Elliot Hicks, chair of the Board of Governors. Dr. Joseph Allen, faculty president, offered greetings on behalf of the faculty. Greetings from the Alumni Association were brought by Adam Wolfe, president of the Alumni Association. Ronni Wood, president of the Student Government Association, delivered greetings from the Student Government Association. Valedictorian Allyssa Dawn Painter also offered remarks.

            The Concord University Band and the ConChords provided musical selections prior to and during the program.  A reception was held in the Carter Center small gym following the ceremony.

            Concord University’s Technology Services Department recorded the commencement ceremony.   DVDs may be purchased for $20 each and may be ordered by calling 304-384-5126. DVDs will be shipped within four to six weeks of commencement.

 

 

GRADUATE CANDIDATES FOR GRADUATION

 

WEST VIRGINIA

 

ALDERSON: Jason Dale Ward, Master of Education

BEAVER: Phillip Ray Lewis, Master of Arts in Teaching

BECKLEY: Carrie Emma Culicerto, Master of Social Work; Bethany Michelle Perry, Master of Education

BLUEFIELD: Traci Finch Crowder, Master of Education; Nicholas Alexander Mosko, Master of Education; Raelee Elizabeth Phillips, Master of Social Work; Amber Nicole Riffe, Master of Education

COAL CITY: Brenda Gail Epling, Master of Education

COOL RIDGE: Gregory L. Betkijian, Master of Education

CORINNE: Heather Dawn Church, Master of Education

CRAIGSVILLE: Andrew David Gilson, Master of Education

FAYETTEVILLE: Jessica Leigh Rinehart Hall, Master of Arts in Teaching; Sara Beth Hutchinson, Master of Education; Tammy Diana Koontz, Master of Education

GERRARDSTOWN: Tyler Edward Walburn, Master of Education

GORDON: Kristen Nicole Green, Master of Education

LEWISBURG: Jennifer McVey Holley, Master of Education

LINDSIDE: Janet Jennings Boothe, Master of Education

MOUNT NEBO: Regina Dawn Thomas, Master of Education

NETTIE: Jessica Ann Jackson, Master of Education

OAK HILL: Paul Brian Baker, Master of Education; Jolysa Arlene Blankenship, Master of Education; Christie Mae Campbell, Master of Education

PEYTONA: David Henderson, Master of Arts in Teaching

PRINCETON: Keisha Nicole Gibson, Master of Education; Tara N. Lester-Pairgin, Master of Education; Aaron Lee Owens, Master of Education; Lindsey Devonne Tibbs, Master of Education; Jaclyn Nichole Underwood, Master of Education; Jason Ray Underwood, Master of Education; Helen Rebecca Vance, Master of Education

RICHWOOD: Ashley Marie Dyer, Master of Education

RIPLEY: Caleb Houben, Master of Arts in Teaching

SHADY SPRING: Jacqueline Leigh Jarrell, Master of Education; Timothy Ray Smith, Master of Education

SUMMERSVILLE: Susan Marie Board, Master of Education; Tamara Hanshaw Fleming, Master of Education; Bryan Eugene Keiper, Master of Education; Laura Young, Master of Education

VICTOR: Mae Lynn Kessler, Master of Education

 

OUT-OF-STATE

 

BLAND, VIRGINIA: Craig Lee Johnson, Master of Education

 

UNDERGRADUATE CANDIDATES FOR GRADUATION

 

WEST VIRGINIA

 

ATHENS: Tyler Christopher Jackson, Bachelor of Arts in Communication Arts; Charles Abraham Lilly, Jr., Bachelor of Science in Education; Megan Colleen Little, Regents Bachelor of Arts

BEAVER: Jason Ray Gregory, Regents Bachelor of Arts; Max Houston Lilly, Bachelor of Science in Education; Kimberlin Nicole Massie, Bachelor of Arts in Communication Arts; Krista Michele Piercy, Regents Bachelor of Arts

BECKLEY: Joshua Thomas Bennett, Bachelor of Arts in Communication Arts; Eric Michael Britt, Bachelor of Science in Education; Savannah Shea Elliott, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude; Daniel Albert Gonzales, Bachelor of Science in Business Administration; Mackenzie Montana Hight, Bachelor of Arts, Cum Laude; James Michael Hoyle, Bachelor of Arts, Cum Laude; Haley Beth Lewis, Bachelor of Science in Education; Maria Gail Losey, Regents Bachelor of Arts; Megan Meran Maynor, Bachelor of Arts; Jared Wesley Rose, Bachelor of Science in Environmental Geosciences; Jason Bryan Stafford, Regents Bachelor of Arts; Ryan Dane Wade, Regents Bachelor of Arts; Brantlea Candra Wood, Bachelor of Science in Interdisciplinary Studies

BLOOMINGROSE: Jacob Taylor Doss, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

BLUEFIELD: Derek Austin Bolden, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Ashley Brooke Bulson, Bachelor of Arts; Laken Nicole Sutton, Regents Bachelor of Arts

BOLT: Megan Breean Farmer, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude

BUCKHANNON: Corey Dwayne Lantz, Bachelor of Arts in Communication Arts

CHARLESTON: William Henry Stella, Regents Bachelor of Arts

COOL RIDGE: Cady Ann Perkins, Bachelor of Social Work, Cum Laude

CYCLONE: Brittany Danielle Arndt, Regents Bachelor of Arts

DANESE: Jessica Jane Bazzie, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude

DANIELS: Sabrina Anne Biere, Bachelor of Arts; Trena Lynn Dacal, Regents Bachelor of Arts; Alison Stephanie Gil, Bachelor of Arts; Carl Grant Hodges, Bachelor of Science in Business Administration; Taylor Nicole Jackson, Bachelor of Science, Cum Laude; Emily Dawn Lilly, Bachelor of Science; Morgan Desiree Tolbert, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude

EDMOND: Hailey Pet Hill, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

FAYETTEVILLE: Alanna Paige Clemens, Bachelor of Science in Education

FRANKFORD: Damien Michael Turner, Bachelor of Arts

GERRARDSTOWN: Jared Morgan Garlow, Bachelor of Science; Marenda Darlene Jenkins, Bachelor of Science

GHENT: Stephanie Elaine May, Bachelor of Science in Education; Megan Alysse Ray, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude

GLEN DANIEL: Tara Beth Brooks, Regents Bachelor of Arts

HILLTOP: Jayden Aaron Shepherd, Bachelor of Science in Business Administration

HINTON: Aaron Wesley Isner, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Albany Victoria Reed, Bachelor of Arts in Communication Arts; Richard Wayne Woods, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude

HUNTINGTON: Ryan A. Jenkins, Bachelor of Social Work

IAEGER: Megan Angeline Coleman, Bachelor of Arts

ITMANN: Kayla Lynn Stewart, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

JANE LEW: Brittany Nicole Strother, Bachelor of Arts in Communication Arts, Summa Cum Laude

JOLO: Miranda Ann Mullins, Bachelor of Social Work

LERONA: Angela Michelle Barilla, Regents Bachelor of Arts

LINDSIDE: Dustin Charles Pence, Bachelor of Science; Micaela Breanne Ramsey, Bachelor of Science, Summa Cum Laude

MABEN: Courtney Nicole Shelton, Bachelor of Science in Business Administration

MAN: Alison Leann Welty, Bachelor of Science in Education

MOUNT HOPE: Ashley Grace Sizemore, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Erica Elise Smith, Regents Bachelor of Arts, Magna Cum Laude

MOUNT NEBO: Kristen Nichole Harper, Bachelor of Arts

NAOMA: Judith Anne Cox, Regents Bachelor of Arts

NETTIE: Curtis Joe Bailey II, Bachelor of Science in Business Administration

OAK HILL: Kathleen Grace Baker, Bachelor of Science in Business Administration; Analea Marie Deeds, Bachelor of Science in Education, Cum Laude, Bachelor of Science, Cum Laude; Whitney Anna Hypes, Bachelor of Science in Business Administration; Barry Benjamin Pennington, Bachelor of Science in Business Administration; Heather Morgan Romage, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

PETERSBURG: Jade Urich, Bachelor of Science

PETERSTOWN: Zachary Matthew Harvey, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Gretchen Eliese Reese, Bachelor of Science in Business Administration

PINEVILLE: Natasha Marie Bailey-Helmandollar, Regents Bachelor of Arts; Evan Joseph Muscari, Bachelor of Science in Interdisciplinary Studies, Summa Cum Laude

PRINCETON: Andrew Lucas Adkins, Bachelor of Arts; Selina Nicol Barnhardt, Bachelor of Science in Business Administration; Salleah Elizabeth Calfee, Bachelor of Science in Education; Amber Nicole Cordill, Bachelor of Science in Business Administration; Brittany Danielle Delgrande, Regents Bachelor of Arts; Donald Thomas Evans, Regents Bachelor of Arts; Eleanor Beatrice Gandee, Bachelor of Science in Education; Jerry Owens Gill, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude, Bachelor of Arts, Cum Laude; Kayla Marie Harrison, Bachelor of Arts; Katie Marie Johnson, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management; James Kent Musick, Jr., Regents Bachelor of Arts; Aaron Lee Owens, Bachelor of Arts; Abigail Lea Owens, Bachelor of Science in Education; Jimmy Alvin Robinson, Jr., Regents Bachelor of Arts, Cum Laude; Raymond Blake Rose, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; William Saunders, Bachelor of Science in Business Administration; Harold Edward Smith, Jr., Bachelor of Science in Computer Information Systems; Jaclyn LaShae Whittaker, Bachelor of Arts

PROSPERITY: Roman Preston Runyon, Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies

RIDGELEY: Colten Lee Dorsey, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude

ROCK CREEK: Hannah Noel Scarbro, Bachelor of Science in Business Administration; Shelley Jo Scarbro, Bachelor of Science in Business Administration

RONCEVERTE: Gage Nathaniel Brookman, Bachelor of Arts

SANDSTONE: Jon William Sedgwick, Bachelor of Science in Business Administration

SCARBRO: Stephanie Sue-Rae Coleman, Bachelor of Science in Education

SHADY SPRING: Tanis Patrick Collins, Bachelor of Science in Education, With Honors in Multi-categorical Special Education; Karl Geoffrey Gyovai, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Jessica Nicole Morrison, Regents Bachelor of Arts; Kimberly Dawn Wiseman, Regents Bachelor of Arts

SHEPHERDSTOWN: Kalen Shawn Nehler, Bachelor of Arts

SISSONVILLE: Allyssa Dawn Painter, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude

SKELTON: Elizabeth Kelley Darnell, Bachelor of Science in Environmental Geosciences

SOPHIA: Dominick Curtis D’Angelo, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Addison Clay Frame, Bachelor of Science in Business Administration

SOUTH CHARLESTON: Allison Nicole Whitener, Bachelor of Science in Education, Cum Laude, Bachelor of Arts in Interdisciplinary Studies, Cum Laude

SPANISHBURG: Austin James Conner, Bachelor of Science in Business Administration

SUMMERSVILLE: Kevin L. Nutter, Bachelor of Arts, Cum Laude; Chance Scobey Rader, Regents Bachelor of Arts; Kirston Nichoal Smith, Bachelor of Arts

TRUE: Kristen Lenore Richmond, Bachelor of Science, Bachelor of Arts

UNION: Martha McKenzie Barnes, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Trey Michael Lemons, Regents Bachelor of Arts

WHITE SULPHUR SPRINGS: William S. Stacy, Bachelor of Arts

 

OUT-OF-STATE

 

MODESTO, CALIFORNIA: Arleen Joana Xayasone, Bachelor of Arts

NAPA, CALIFORNIA: Richard Troy Welch, Regents Bachelor of Arts

WASHINGTON, D.C.: TahTeona Princess Hall, Bachelor of Arts

PALM BAY, FLORIDA: Kevin Pierre, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

EVANSVILLE, INDIANA: Shrijana Shahi, Regents Bachelor of Arts

HANCOCK, MARYLAND: Stephen Ambrose Starliper, Bachelor of Science in Education, Cum Laude

PERRYVILLE, MARYLAND: Matthew Webb, Regents Bachelor of Arts

DURHAM, NORTH CAROLINA: Bikky Dhital, Regents Bachelor of Arts

FUQUAY-VARINA, NORTH CAROLINA: Carly Marie DiVirgilio, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude

LAKE WYLIE, SOUTH CAROLINA: Lauren Beatrice Richardson, Bachelor of Science

SPRING, TEXAS: Sweta Khadka, Regents Bachelor of Arts

BLUEFIELD, VIRGINIA: Ashley Renee Jenkins, Bachelor of Science in Business Administration; Camela Lynn Sheppard, Regents Bachelor of Arts

CLIFTON, VIRGINIA: Patrick Wayne Cadle, Bachelor of Science in Business Administration

COVINGTON, VIRGINIA: Kristen Marly Rose, Bachelor of Science in Education

GALAX, VIRGINIA: Jordan Stephen Vaughan, Bachelor of Social Work

GRETNA, VIRGINIA: Coleman Richard Osborne, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

GRUNDY, VIRGINIA: Colby Aaron Church, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

KILMARNOCK, VIRGINIA: Juwan Ladrell Waddy, Regents Bachelor of Arts

LOVETTSVILLE, VIRGINIA: Alexandra Nicole Reid, Bachelor of Science in Education

MANASSAS, VIRGINIA: Niccole Theresa McMillan, Regents Bachelor of Arts

PEARISBURG, VIRGINIA: Tabitha Gail Smith Bishop, Bachelor of Arts

PORTSMOUTH, VIRGINIA: Jocorey Preston Robins, Bachelor of Arts

SUGAR GROVE, VIRGINIA: Ethan Hershel Richardson, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

SWORDS CREEK, VIRGINIA: Rachel Shellee Artrip, Bachelor of Arts

 

INTERNATIONAL

 

DHAKA, BANGLADESH: Mohammad Shahariar Kabir, Bachelor of Science in Business Administration

TOKYO, JAPAN: Shuntaro Noguchi, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management

KAWO KADUNA, NIGERIA: Jeremiah Sunom Kas, Bachelor of Science, Cum Laude

BRAILA, ROMANIA: Veronica Iulia Gheorghe, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Magna Cum Laude

 

--CU--

 

Persons with disabilities should contact Nancy Ellison, 1-304-384-6086 or 1-800-344-6679 extension 6086

if special assistance is required for access to an event scheduled by the University on campus.

 

Valedictorian for the Fall 2016 Class,  Allyssa Dawn Painter of Sissonville, W.Va.