CONCORD UNIVERSITY HOLDS 147TH SPRING COMMENCEMENT

CONTACT:  
Sarah M. Pritchett
Concord University
Office of Advancement
PO Box 1000, Athens, WV 24712
(304) 384-6312, news@concord.edu
www.concord.edu
 
After 4 p.m.
pitzer@concord.edu
Office: 304-384-5211
Cell: 304-320-6405
 
 
 May 7, 2022
 
 
CONCORD UNIVERSITY HOLDS 147TH SPRING COMMENCEMENT
 
Candidates for graduation – both graduate and undergraduate – are included at the end of this file.
 
ATHENS, W.Va. – Concord University held the 147th Spring Commencement during four ceremonies on two days. Master’s degree candidates were honored on Friday, May, 6, 2022 at 6 p.m. Candidates for undergraduate degrees were recognized on Saturday, May 7, 2022 during ceremonies at 9 a.m., 11 a.m. and 1 p.m. All ceremonies were held in the Main Gym of the Leslie R. and Ruby Webb Carter Center.
           
The Spring 2022 class has four valedictorians: Katherine Michelle Helmick of Meadow Bridge, W.Va.; Chloe Martin King of Peterstown, W.Va.; Marisa S. Montgomery of Oak Hill, W.Va.; and Colton Elliott Lively of Bluefield, W.Va.

Helmick is receiving a Bachelor of Science in Business Administration, summa cum laude; King is receiving a Bachelor of Science in Education, summa cum laude; Montgomery is receiving a Bachelor of Science in Education, summa cum laude; and Lively is receiving a Bachelor of Science, summa cum laude.

Two honorary doctorates were presented during the commencement ceremonies. West Virginia Del. Joe Ellington was recognized during the 11 a.m. ceremony on May 7. Concord alumnus Mr. Gregory Allen was honored during the 1 p.m. ceremony on May 7. Both individuals received the Doctor of Humanities, honoris causa for their professional achievements and dedicated service to Concord University.

The Spring 2022 Class includes 334 candidates for graduation with 122 graduate candidates and 212 undergraduate candidates. One hundred and four are graduating with honors. Two veterans are among the candidates for graduation.

Along with West Virginia, states represented in the Spring 2022 Class include Virginia, Pennsylvania, Texas, Florida, Maryland, North Carolina, South Carolina, Nevada, Colorado, Kentucky, Tennessee, Nebraska, New Hampshire, New York, Ohio, and New Jersey.

Countries represented include the United States, Spain, Vietnam, England, United Kingdom, The Bahamas, Ethiopia, Nigeria, Sweden, and Venezuela.

Candidates for graduation participated in a ceremony based upon their degree. The May 6 ceremony honored master’s degree candidates receiving the following degrees: Master of Arts in Teaching, Master of Business Administration, Master of Education, Master of Arts in Health Promotion, and Master of Social Work.

The 9 a.m. ceremony on May 7 honored candidates for graduation from the Department of Fine Arts and Communication, the Department of Social Sciences, the Department of Humanities, Interdisciplinary Studies and those receiving the Regents Bachelor of Arts degree.

The 11 a.m. ceremony on May 7 honored candidates for graduation from the Department of Social Work and Sociology, the Department of Biology, the Department of Health Sciences, and the Department of Physical and Environmental Sciences.

Candidates for graduation from the Department of Business, the Department of Education, and the Department of Mathematics and Computer Science were honored during the 1 p.m. ceremony on May 7.

Dr. Kendra Boggess, President, issued the welcome and offered remarks during the ceremonies. Dr. Susan Robinett, Department Chair and Professor of Business, served as Grand Marshal. The candidates were presented to the President by Dr. Edward W. Huffstetler, Provost and Vice President for Academic Affairs. Dr. Kathryn Liptak, Associate Provost and Interim Dean of the College of Professional and Liberal Studies, assisted Dr. Boggess with the hooding ceremonies for the master’s degree candidates.

The ceremonies were recorded and commemorative jump drives of the recording are available at a cost of $20 each. Orders may be placed online here.

                                                              Valedictorians

President Boggess presents honorary doctorate to Del. Joe Ellington.
 

President Boggess with honorary doctorate recipient Mr. Greg Allen.


 
MASTER’S CANDIDATES FOR GRADUATION
 
WEST VIRGINIA
 
ATHENS: Lauren Nicole Bethel, Master of Arts in Health Promotion; Lauren Amanda Phillips, Master of Arts in Health Promotion
BARBOURSVILLE: Ashley Nichole Jackson, Master of Social Work
BECKLEY: Eric John Floresca, Master of Business Administration; Kelshawn Anthony Grant, Master of Social Work; Ann Haley, Master of Social Work; Emily Catherine Lively, Master of Arts in Teaching; JoAnn Ross, Master of Arts in Health Promotion; Angel Beth Steplowski, Master of Social Work
BLUEFIELD: Vanita Rachae Dowell, Master of Arts in Health Promotion; Justin Tyler Lightfoot, Master of Education; Jessica Marie McConnell, Master of Social Work; Amber Monroe, Master of Social Work; Kristen Janelle Williams, Master of Social Work
BRIDGEPORT: Kaci Leigh Ann Longwell, Master of Social Work; Alyssa Lynn (Suan) Tillman; Master of Social Work
BURNSVILLE: Riley P. Fitzwater, Master of Business Administration
CAMP CREEK: Lola Elizabeth McKinney, Master of Social Work
CHAPMANVILLE: Ryder Davis Gore, Master of Social Work
CHARLESTON: Travis Granich, Master of Social Work; Bobby Grishaber, Master of Education; Cecil J. Lester, Master of Education; Tara Brooke Woods, Master of Social Work
CLEAR FORK: Alesha Lorraine Toler Lester, Master of Education
CRAIGSVILLE: Natasha Lynn Tucker, Master of Social Work
CROSS LANES: LaDonna Gilpin, Master of Social Work
DANIELS: Julie Marie Remillard, Master of Social Work; Jonathan Lee Sawyers, Master of Arts in Health Promotion
ELKVIEW: Abagail Hager, Master of Social Work; Alena R. Harper, Master of Social Work
FAIRMONT: Alexandria Faye Hamler, Master of Social Work
FAYETTEVILLE: Jonathan William Gore, Master of Arts in Health Promotion; Myrissa Nicole Grose, Master of Social Work; Jamie Kay Hogan, Master of Business Administration; Stephen Wayne Price, Master of Business Administration
FOREST HILL: Adam P. Dixon, Master of Education
GAP MILLS: Erica Jo Brownfield, Master of Social Work
GLEN FORK: Tiffaney Kathleen Thompson, Master of Education
HINTON: Caitlyn Elizabeth Jeffries, Master of Education
HUNTINGTON: Ashley Dawn (Frey) Covington, Master of Social Work
HURRICANE: Heather N. Bumgarner, Master of Social Work
JANE LEW: Roberta Jo Simons, Master of Social Work
JESSE: Peyton Gabrielle Brown, Master of Social Work
KENOVA: Dana Shane Adkins, Master of Social Work
LEWISBURG: Seth Cody Brown, Master of Business Administration; Jennifer Lilly, Master of Social Work
LINDSIDE: Samantha McKinney, Master of Social Work
LINN: Jared Brock Fitzwater, Master of Education
LOST CREEK: Elizabeth Ann Dempsey, Master of Social Work
MARTINSBURG: Mikayla Lawrence, Master of Social Work; Tracey D. Smith, Master of Arts in Teaching
MONTCALM: Destiny Nicole Clemins, Master of Social Work
MORGANTOWN: Randall Hacker, Master of Social Work; Olivia McCormack, Master of Social Work; Jenny Richards, Master of Social Work; Parker Christian Unroe, Master of Business Administration
MOUNDSVILLE: Carmen Jeanette Andrea Hill, Master of Social Work
MOUNT ALTO: Samaria Alisa Oiler, Master of Social Work
MOUNT HOPE: Lillie Marie Boyd, Master of Social Work
NETTIE: Amber Nicole Moore, Master of Social Work
NEWBURG: Meegan Lynn Cordero, Master of Social Work
OAK HILL: Ebony C. Anderson, Master of Social Work; Anastasia Keener, Master of Social Work
PARKERSBURG: Brandy B. Blatt, Master of Social Work; Madisson Perdue, Master of Social Work
PETERSBURG: James Curtis Parker, Jr., Master of Social Work; Sherry L. Watts, Master of Arts in Teaching
PETERSTOWN: Tanya Lynn Jewell, Master of Education; Katherine Leigh Mann, Master of Education
PRINCETON: Tabitha Austin, Master of Education; Shyann Marie Carr, Master of Education;
Heather Michelle Haynes, Master of Education; Matthew V. Thomas, Master of Education;
Troy M. Walker, Master of Arts in Health Promotion; Jessica Whitt, Master of Social Work
RICHWOOD: Justine N. Reynolds, Master of Social Work
RIPLEY: Sally Anne Stewart, Master of Social Work
ROCK: Loressa Mae Bouldin, Master of Education
SCARBRO: Gabrielle Ann Jones, Master of Social Work
SHADY SPRING: Morgan Brown, Master of Education; Kelsi Meadows, Master of Social Work; Wilson Smith, Master of Social Work
SOUTH CHARLESTON: Chelsie K. Farmer, Master of Social Work; Megan Marie Vance, Master of Social Work
SUMMERSVILLE: McKayla Moore, Master of Social Work, Allison Renee Morris, Master of Social Work
SWITCHBACK: Aaron Wayne Fowler, Master of Education
UNION: Adam M. Neel, Master of Education
VIENNA: Kevin David Marra, Master of Social Work
WAYNE: Jacob Mark Gilliam, Master of Arts in Health Promotion

OUT-OF-STATE
 
MANZANOLA, COLORADO: Danielle Ray Tye, Master of Social Work
FLEMING ISLAND, FLORIDA: Morgan Ashley Carmichael, Master of Business Administration
JACKSONVILLE, FLORIDA: Alyssa Mahar, Master of Arts in Health Promotion
PUNTA GORDA, FLORIDA: Allison Michele Ratcliff, Master of Arts in Health Promotion
CATLETTSBURG, KENTUCKY: Magan LaTara Hatten, Master of Social Work
POCOMOKE CITY, MARYLAND: Darby Fitzpatrick, Master of Social Work
WESTMINSTER, MARYLAND: Madisen Jones Levesque, Master of Social Work
OMAHA, NEBRASKA: Molly Loker, Master of Social Work
ERROL, NEW HAMPSHIRE: Stacey Smith, Master of Social Work
BROOKLYN, NEW YORK: Xavier Braithwaite, Master of Arts in Health Promotion
RALEIGH, NORTH CAROLINA: Dwain Porterfield, Master of Social Work
NASHPORT, OHIO: Matthew Remy Weir, Master of Business Administration
PITTSBURGH, PENNSYLVANIA: Dana Dukic, Master of Social Work
BLUEFIELD, VIRGINIA: Jade Elaine Dixon, Master of Social Work; Nathan Ray Lawson, Master of Education
BRIDGEWATER, VIRGINIA: Morgan Nicole Milligan, Master of Education
CEDAR BLUFF, VIRGINIA: Shirley Wilson, Master of Social Work
CHARLOTTESVILLE, VIRGINIA: Eva Meredith Buck, Master of Social Work
CHRISTIANSBURG, VIRGINIA: Keith Alan Taylor, Master of Education
GROTTOES, VIRGINIA: Claire Marie Griffin, Master of Social Work
LEXINGTON, VIRGINIA: Raegan Nicole Jessee Paxton, Master of Social Work
MONTCLAIR, VIRGINIA: Anthony Jacob Stehlin, Master of Business Administration
NARROWS, VIRGINIA: Rachel Caitlin Riggs, Master of Education; Denise Lynn Ward, Master of Education
NORTH TAZEWELL, VIRGINIA: Gabrielle Rene Cline, Master of Business Administration
PEARISBURG, VIRGINIA: Christopher Smallwood, Master of Social Work
RADFORD, VIRGINIA: Jeremy Scott Nelson, Master of Social Work
ROANOKE, VIRGINIA: Danielle Nicole Hart, Master of Business Administration; John Thomas Turner, Master of Business Administration
STAUNTON, VIRGINIA: Alexis Ferry, Master of Social Work
WIRTZ, VIRGINIA: Spencer Clay Hoyt, Master of Business Administration
WYTHEVILLE, VIRGINIA: Rebekka Grace Robinson, Master of Business Administration
 
 
UNDERGRADUATE CANDIDATES FOR GRADUATION
 
WEST VIRGINIA
ALDERSON: Catherine Ruth Boyd, Regents Bachelor of Arts; Matthew Colin Harvey, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude, Bachelor of Science, Summa Cum Laude; Skyler Nekole McCallister, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Bachelor of Social Work, Summa Cum Laude
ALKOL: Dylan M. Pauley, Bachelor of Arts
ATHENS: Elizabeth Carey, Bachelor of Arts, Field Honors in Advertising/Graphic Design; Joseph Dart, Bachelor of Science in Education; Sydney L. Philpott, Bachelor of Science in Athletic Training, Cum Laude; Steven R. Pugh, Regents Bachelor of Arts; Phelicity Robinson, Bachelor of Arts
BEAVER: Melanie Dawn Hicks, Regents Bachelor of Arts; Jonathan Tanner Odell, Bachelor of Science; Abigail E. Stimson, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude
BECKLEY: Logan Marie Bare, Bachelor of Science in Education, Field Honors in Special Education K-6/5-Adult; Sierra Brook Bragg, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude; Tabatha Angelique Cook, Regents Bachelor of Arts; Ashton Farrell, Bachelor of Science in Education; John N. Forinash, Bachelor of Science in Business Administration; Anastasia Garner, Bachelor of Science; Taneysha Dawn Hairston, Regents Bachelor of Arts; Megan Sierra Hawkins, Bachelor of Science; Amber D. Lively, Regents Bachelor of Arts; Heather L. Martin, Bachelor of Science in Education; Deadra Ann Williams, Regents Bachelor of Arts
BERKELEY SPRINGS: Grace I. Watson, Bachelor of Science, Magna Cum Laude
BERWIND: Kimberley Ann Click, Bachelor of Science
BLUEFIELD: Joseph Ian Addison, Bachelor of Arts, Cum Laude; Joseph D. Barton, Bachelor of Science, Summa Cum Laude; Erin Carene Duffy, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Colton Elliott Lively, Bachelor of Science, Summa Cum Laude; Megan LouAnn McGraw, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude; Ciara McKee, Bachelor of Social Work, Bachelor of Science; Mark Richard Shaffer, Bachelor of Science in Business Administration; Madison Nicole Shanklin, Bachelor of Science, Cum Laude; Kiersten Nichelle Thomason, Bachelor of Arts, Cum Laude, Bachelor of Arts, Cum Laude
BOLT: Madison Belle Maynard, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; David Lee Meadows, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Gillian Harleigh Tolliver, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude
BRIDGEPORT: John Wesley Merica, Bachelor of Science in Business Administration
CALVIN: Makayla S. Woods, Bachelor of Social Work
CAMDEN ON GAULEY: Rachel Jarvis, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude
CHARLESTON: Bayleigh Anne Meadows, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude, Bachelor of Science in Computer Information Systems, Summa Cum Laude
COOL RIDGE: Karlee Jean Forren, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude; Caitlin Stump, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude
COWEN: Brittany Case, Bachelor of Social Work
CRAB ORCHARD: Robbie Cochran, Bachelor of Science in Business Administration
CRAWLEY: William Cody Heaster, Regents Bachelor of Arts
CROSS LANES: Briana Parsons, Bachelor of Science, Cum Laude, Bachelor of Science, Cum Laude
DANESE: Donna Kay Downes-Moore, Bachelor of Social Work; Crystal Dawn Fox, Regents Bachelor of Arts
DANIELS: Charles Hawley, Bachelor of Science, Summa Cum Laude
DAVIN: Faith Porter, Regents Bachelor of Arts
ELEANOR: Victoria Ann Cobb, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude;
ELKINS: Cecil N. Pritt, Regents Bachelor of Arts
FAYETTEVILLE: Micah Elliott Bates, Bachelor of Science, Cum Laude
FRANKFORD: Jacob Wickline, Bachelor of Science
GHENT: Holly Hutchens, Bachelor of Social Work, Cum Laude; Emily Grace Meyers, Bachelor of Science in Education, Cum Laude
GILBERT: Micah Hawks, Bachelor of Science; Hollie Nagy, Bachelor of Science, Cum Laude
GLEN FORK: Clayton Garrett Brown, Bachelor of Science; Corey L. Lucas, Bachelor of Arts, Cum Laude, Bachelor of Arts, Cum Laude
HINTON: Savannah Marie-Hawkins Conner, Bachelor of Science in Education
HUNTINGTON: Cory Michael Lilly, Regents Bachelor of Arts; Savannah Faye Short, Bachelor of Science
JUMPING BRANCH: Robert M. Rakes, II, Bachelor of Science, Summa Cum Laude
KEARNEYSVILLE: Tori Hanes, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Bachelor of Science, Magna Cum Laude
LERONA: Tara James, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Hunter Mitchelson, Bachelor of Science, Magna Cum Laude
LESTER: Amanda Lee Taylor-Haught, Regents Bachelor of Arts, Cum Laude
LOGAN: Leonnah Herndon, Regents Bachelor of Arts
MABSCOTT: John David Thompson, Regents Bachelor of Arts
MACARTHUR: Amber Lea Ellis, Regents Bachelor of Arts; Kaytlin Rakes, Bachelor of Social Work
MAXWELTON: Dakota B. Baker, Bachelor of Science
MEADOW BRIDGE: Katherine Michelle Helmick, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude; Rose Renee Richmond, Bachelor of Science in Education
MIDWAY: Brian M. Akers, Regents Bachelor of Arts; Amber Jackson, Regents Bachelor of Arts  
MILTON: Logan Marie Ward, Bachelor of Science, Field Honors in Health Sciences – Pre-Professional Studies, Bachelor of Science
MORGANTOWN: William B. Bussey, Regents Bachelor of Arts; Leah Mattinson Marsh, Bachelor of Science, Cum Laude
MOUNT HOPE: Brandy Nicole Lawrence, Regents Bachelor of Arts
MOUNT NEBO: Aaliyah Sue Morgan Gerwig, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude
NIMITZ: Tucker Bennett, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Bachelor of Science, Magna Cum Laude
OAK HILL: Kyra Skye Arrington, Bachelor of Social Work, Cum Laude; Broderick Wesley McDonald, Bachelor of Science; Allyson Marie McLain, Regents Bachelor of Arts; Marisa S. Montgomery, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude; Keegan Brent Webb, Bachelor of Science in Business Administration
OAKVALE: William Johnston, Bachelor of Science in Education
OCEANA: William Brown, Bachelor of Science in Education; Pam Nelson, Regents Bachelor of Arts; Benjamin Hunter Price, Bachelor of Science in Business Administration
PANTHER: Hunter Bailey, Bachelor of Science in Athletic Training, Magna Cum Laude
PETERSTOWN: Kiera Conner, Bachelor of Science, Cum Laude; Christopher Dunn, Bachelor of Science; Kelli Elizaveta Ellison, Bachelor of Science, Field Honors in Sociology Criminology Emphasis, Bachelor of Science; Haley Lawrence, Bachelor of Science, Cum Laude; Chloe Martin King, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude; Kaylin Shelton, Bachelor of Science, Summa Cum Laude;
PINEVILLE: Seth Bailey, Regents Bachelor of Arts; Cameron Cook, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Madyson Faith Kennedy, Bachelor of Social Work, Cum Laude; Lisa McCoy, Regents Bachelor of Arts
PRINCETON: Joycelina Nicole Baker, Regents Bachelor of Arts; Daniel C. Baldwin, Bachelor of Science, Cum Laude; Abigail Billings, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Hallie Carr, Regents Bachelor of Arts; Katherine Elizabeth Curran, Bachelor of Science, Cum Laude; Danielle Lorene Damewood, Bachelor of Social Work; Breanne N. Fields, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude; Madeline Kate Hawkins, Bachelor of Social Work, Summa Cum Laude; Delissa Jo Marie Haynes, Bachelor of Science, Cum Laude; Austin Hazelwood, Bachelor of Science in Business Administration; Samantha Ann Hazelwood, Bachelor of Science, Cum Laude; Alexis Jennings, Bachelor of Science in Business Administration; Brendon Jacob Jones, Bachelor of Science; Samantha B. Juba, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Kristin N. Kelly, Bachelor of Social Work, Magna Cum Laude; Brittany Ann Long, Bachelor of Science, Field Honors in Sociology Criminology Emphasis; Cheyenne Loomis, Bachelor of Arts, Cum Laude; Kaitlyn Elizabeth Matney, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Michael McGrady, Bachelor of Social Work; Melissa Ann McKinney, Regents Bachelor of Arts; Emily Hannah Peck, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Aubrie Shyann Peyton, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Timmy Wayne Poe, Regents Bachelor of Arts; Shauntina Reed, Regents Bachelor of Arts; Brandon L. Roberts, Bachelor of Science; Jocelyn Paige Scott, Bachelor of Science, Cum Laude; Bethany D. Sisk, Bachelor of Science; Robert Lee Snidow, III, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Hannah Grace Stauffer, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude; Mary Margaret Taylor, Regents Bachelor of Arts; Andrew Trimble, Bachelor of Science; Andrea Dawn Webb, Bachelor of Science in Computer Information Systems; Zachary Evan White, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude; Kameron Whittaker, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude
QUINWOOD: Laurie Dawn Starcher, Regents Bachelor of Arts
RAINELLE: Jonathon A. Wilhelm, Bachelor of Science in Business Administration
RED HOUSE: Mikayla Renae Fisher, Bachelor of Science
RICHWOOD: Madison Aleice Berg, Bachelor of Social Work, Magna Cum Laude
ROCK: Elizabeth Virginia Elaine Martin, Regents Bachelor of Arts
RUPERT: Jonathan Anthony Plohocky, Regents Bachelor of Arts
SCARBRO: Kaelea D. Smith, Bachelor of Science, Field Honors in Sociology Criminology Emphasis
SHADY SPRING: Amanda F. Carrico, Regents Bachelor of Arts; Abigail Starr Gwinn, Regents Bachelor of Arts; Meredith Kay Gwinn, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Deena Renae Weatherbee, Bachelor of Science in Education, Cum Laude, Bachelor of Science in Education, Cum Laude
SINKS GROVE: Lisa Gail Coburn, Bachelor of Science, Field Honors in Communication Arts – Theatre
SOUTH CHARLESTON: Shannon Joins, Bachelor of Science, Magna Cum Laude
SPANISHBURG: Brittany Vaught, Bachelor of Science
ST. ALBANS: Kirsten Michelle Wiik, Regents Bachelor of Arts
SUMMERSVILLE: Jake Hamilton, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Issac Prather, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management, Cum Laude
SUTTON: Madison Brooke Spencer, Bachelor of Science
WHARNCLIFFE: Austin Taylor, Bachelor of Science
WHITE SULPHUR SPRINGS: Taren Brittny Winnings, Regents Bachelor of Arts
 
OUT-OF-STATE
 
THORNTON, COLORADO: Jasmine Mary Louise Daily, Bachelor of Science
SILVER SPRING, MARYLAND: Amanda Banfield, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Bachelor of Science, Summa Cum Laude
LAS VEGAS, NEVADA: Brandon Michael Bayne, Bachelor of Science in Business Administration
WATERFORD WORKS, NEW JERSEY: Edward Bober, Bachelor of Science in Interdisciplinary Studies 
BURLINGTON, NORTH CAROLINA: Stephanie Jones, Bachelor of Social Work
CHARLOTTE, NORTH CAROLINA: Zachary Mark Farley, Regents Bachelor of Arts
KINGS MOUNTAIN, NORTH CAROLINA: Nathan Lease, Bachelor of Science
LUCAMA, NORTH CAROLINA: Brittany N. Worley, Bachelor of Science in Recreation and Tourism Management
RALEIGH, NORTH CAROLINA: Isaiah Caleb Bowman, Regents Bachelor of Arts
STATESVILLE, NORTH CAROLINA: Jordan Nicole Edmonds, Bachelor of Science in Business Administration; Abby Wishon, Bachelor of Science
CHILLICOTHE, OHIO: Brandon Kennedy, Bachelor of Science, Magna Cum Laude
CORNING, OHIO: Olivia Leigh Houk, Bachelor of Science
WARREN, OHIO: Kyle William Brown, Regents Bachelor of Arts
WOODRUFF, SOUTH CAROLINA: Tylen Kendell Fowler, Bachelor of Science in Computer Information Systems
BRISTOL, TENNESSEE: A.J. Wilson, Bachelor of Science, Cum Laude
SCHERTZ, TEXAS: Kristian Isaiah Drake, Regents Bachelor of Arts
BEDFORD, VIRGINIA: Travis Dillion McGlothlin, Bachelor of Science
BLACKSBURG, VIRGINIA: Raheem Andre Williams, Bachelor of Science, Bachelor of Science
BURKE, VIRGINIA: Marcus Farrel Wilson, Bachelor of Science
CHRISTIANSBURG, VIRGINIA: Keith R. Reed, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude
CLIFTON FORGE, VIRGINIA: Cedric Tyler Drennen, Bachelor of Science; David Wade Halsey, Regents Bachelor of Arts
DRYDEN, VIRGINIA: Sheridan Herron, Bachelor of Science
DUBLIN, VIRGINIA: Hunter James Thomas, Bachelor of Science in Education
DUMFRIES, VIRGINIA: Evan Joseph Antonellis, Bachelor of Science in Education
FALLS MILLS, VIRGINIA: Katherine Franklin, Bachelor of Science, Cum Laude
LANCASTER, VIRGINIA: Tiko Lamontie Henderson, Regents Bachelor of Arts
LYNCHBURG, VIRGINIA: Hollis Brittany Laing, Bachelor of Social Work
NARROWS, VIRGINIA: Gavin Jackson Pruett, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude
NORTH CHESTERFIELD, VIRGINIA: Luke Timothy Walls, Regents Bachelor of Arts
PEARISBURG, VIRGINIA: Noah Holland Clark, Bachelor of Science, Magna Cum Laude;
Maggie Garris Guynn, Bachelor of Science in Business Administration
PRINCE GEORGE, VIRGINIA: Laura Sun Thompson, Bachelor of Science, Summa Cum Laude, Bachelor of Science, Summa Cum Laude; Sarah Young Thompson, Bachelor of Social Work
PULASKI, VIRGINIA: Colton Christopher Dickerson, Regents Bachelor of Arts; Alexis Cruise Phillips, Bachelor of Science in Business Administration
RINER, VIRGINIA: Hannah Altizer, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude
ROANOKE, VIRGINIA: Payton Alexis Hurd, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude
STUART, VIRGINIA: Hanna Hylton, Bachelor of Science in Business Administration
SUFFOLK, VIRGINIA: Zachary Noah Roney, Bachelor of Science in Business Administration
SUTHERLAND, VIRGINIA: Jarod Fischer, Bachelor of Science in Business Administration
VIRGINIA BEACH, VIRGINIA: Imani T. Rodgers, Bachelor of Science in Athletic Training 
 
INTERNATIONAL:
 
FREEPORT, WEST GRAND BAHAMAS, BAHAMAS: Jada Strachan, Bachelor of Science in Business Administration
WOODLEY, ENGLAND: Leigh Wightman, Bachelor of Science in Interdisciplinary Studies
ADDIS ABABA, ETHIOPIA: Tsega Tsewameskel, Bachelor of Science in Computer Information Systems, Summa Cum Laude 
ABUJA, NIGERIA: Victor Atasie, Bachelor of Science, Cum Laude; Victoria Nneka Atasie, Bachelor of Science in Business Administration
ALGECIRAS, ANDALUSIA, SPAIN: Adrian Cabello Espinar, Bachelor of Science in Business Administration
KRISTIANSTAD, SKAANE, SWEDEN: Piyo Debesay, Bachelor of Science, Magna Cum Laude, Bachelor of Science, Magna Cum Laude
DONCASTER, SOUTH YORKSHIRE, UNITED KINGDOM: Yasmin Neve Mosby, Bachelor of Science, Summa Cum Laude 
WIGAN, UNITED KINGDOM: Leah Beth Foster, Bachelor of Science, Summa Cum Laude
CARACAS MIRANDA, VENEZUELA: Gabriel Garcia, Bachelor of Science in Business Administration
HANOI, VIETNAM: Linh Nguyen, Bachelor of Science, Magna Cum Laude
 
 
 
 
Please note that the state of the COVID-19 pandemic and Concord’s adherence to CDC guidelines
 could impact how and if events are held. For the most up-to-date information, always check
http://www.concord.edu/About/Return-to-Campus-Plan.aspx

 
 Masking will be optional in all Concord University facilities as long as Mercer County remains in the Green or Yellow on the CDC’s COVID-19 community level map, and the on-campus cases remain low in number.
This reflects the latest guidance by the CDC.
 
 
We appreciate your compliance as we do our best to keep students, employees and visitors to campus safe.
 
 
 
-CU-
Persons with disabilities should contact Nancy Ellison, 1-304-384-6086 or 1-800-344-6679 extension 6086, if special assistance is required for access to an event scheduled by the University on campus.
 

The spring 2022 valedictorians